CHP’li Belediye’den içkili yer talebine red kararı

20
CHP’li Belediye’den içkili yer talebine red kararı

Kırklareli Belediye Meclisi’nin geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşen Aralık ayı toplantısında 8 ana maddeden oluşan gündemde, yine ilginç bir karar ortaya çıktı. Gündem maddeleri arasında yer alan Içkili Yer Bölgesi’ne dahil olma talebi ile ilgili Imar ve Çeşitli Işler Komisyonu raporunun görüşülmesinde, CHP grubunun çoğunlukta olduğu meclisten şaşırtıcı bir karar çıktı.

Kasım ayı gündeminde de ilgili madde, Imar ve Çeşitli Işler Komisyonu’na havale edilmişti. Komisyonun yapmış olduğu çalışma ve değerlendirme neticesinde talebe aykırı bir durum olmadığı sonucuna varıldı ve talep komisyon tarafından kabul edildi.

Asayiş bakımından sakınca bulunmadı

Aralık ayı toplantısında gündemde tekrardan yer alan maddeyle ilgili olarak ilk önce komisyon raporu okundu. Rapora göre; Kırklareli Valiliği’nin ve Emniyet Müdürlüğü’ nün, talebin yer aldığı muhitle alakalı olarak, asayiş bakımından içki verilmesinde sakınca bulmadığı ve talebe aykırı bir durumun sözkonusu olmadığı belirtildi.

Raporun okunmasından sonra ilk söz alanlar AK Parti grubu oldu. Öne sürülen gerekçeler arasında; içkili yer talebinin işyerinin konumu itibariyle uygun olmadığı, civardaki esnafın da mesai saatlerinde burada içki içmesi durumunda çeşitli sıkıntıların doğabileceği, çünkü o bölgedeki esnafın günün muhtelif saatlerinde zaten alkol tüketiminde bulunduğu iddiaları yer aldı ve CHP grubu da bu fikri onayladı.

Böylece AK Parti Grubu’nun yanısıra CHP grubunda da sanayi bölgesinde içkili yerin uygun olmadığını belirten görüşler ortaya çıkmış oldu. Bazı üyeler ise; içkili yer olmasa bile sanayideki herhangi birinin dükkanında da içki içip aynı kazayı geçirme ihtimalinin olabileceğini, bu nedenle bu talebin aykırı bir istek olmadığını savundu. Aynı şekilde sanayi bölgesinde başka içkili mekanların da şu anda hizmette olduğu hatırlatıldı.

Başkan Çağlayan’da içkili mekana

sıcak bakmıyor

Belediye Başkanı Cavit Çağlayan’da geçmiş zamanlarda sanayideki diğer içkili mekanlara bireysel olarak red oyu verdiğini ancak, oraların oy çokluğu nedeniyle içki ruhsatı aldığını söyleyerek, bu madde için de red oyu kullanacağını açıkladı. Yapılan oylama sonucunda talep; 11 red, 10 kabul ve 4 çekimser oy oranıyla oy çokluğuyla reddedildi.

CHP’li belediyenin meclisteki orantısı pasifleşiyor mu?

Başkan dahil Belediye Meclisi’ndeki grubunda 17 üyesi bulunan CHP, 8 kişiden oluşan AK Parti grubuna karşı ağırlık koyamadı. Birçok organizasyonda içkili servislere ev sahipliği yapan CHP’li belediye, Sanayi Sitesi’ndeki içkili yer talebinde bambaşka bir tabloya bürünerek, adeta AK Partili üyelerin etkisi altında kaldı. Kendi grubunun yarısı kadar bir üye sayısına sahip AK Parti’nin kararına ses çıkarmayan ve neredeyse onlarla aynı görüşte hareket eden CHP’li meclis üyeleri, bundan sonraki toplantılarda da aynı görüntülerin sahnelenmesine vesile olacaklar mı bilinmez? Ancak bu red kararı, AK Parti ağırlıklı belediyelerde rastlanılan benzer uygulamaların, CHP’li Kırklareli Belediyesi’nde de yaşanmaya başladığını gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here