CHP’den yemin etmeyen Milletvekillerine tam destek

19
* Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu, 28 Haziran 2011 tarihinde yapılan milletvekili Yemin Töreni’nde CHP’li Milletvekillerinin yemin etmemesinin teşkilat olarak arkasında olduklarını söyledi.
HABER MERKEZİ 
12 Haziran 2011 Pazar günü yapılan Milletvekili Genel Seçimleri’nin ardından yaşanan olaylar sonrasında Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Milletvekilleri 28 Haziran 2011 Salı günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yapılan Yemin Töreni’nde yemin etmemişlerdi.
CHP’den Kırklareli Milletvekili seçilen Mehmet Siyam Kesimoğlu ile Av. Turgut Dibek’in de alınan parti kararı dolayısıyla yemin etmemesi konusunda görüşlerini almak için başvurduğumuz CHP Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu görüş bildirmekten kaçınmıştı.
CHP Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu konuşla ilgili olarak 30 Haziran 2011 Perşembe günü gazetemize gönderdiği yazılı açıklamasında, partilerinin yemin etmeme kararlarının Kırklareli Teşkilatı olarak sonuna kadar arkasında olduklarını belirterek şunları kaydetti:
“MYK’mız ve Meclis Grubumuz hukukun üstünlüğü ile Demokrasi ve İnsan Hakları’nı koruma, savunma kararlılığını bir kez daha ortaya koydu.
Partimiz 2002 yılında nasıl, demokrasinin, millet iradesinin Seçme ve Seçilme Hakkı’nın savunucusu olarak hakkında kesin yargı kararı bulunduğu için Milletvekili olamayacak Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Milletvekili olmasını sağlayan yasal düzenlemelere destek verdi, katkı sağladıysa, bugün de aynı anlayışla, Milletvekili seçilen ve haklarında hiçbir mahkumiyet kararı bulunmayan arkadaşlarımızın yemin etmelerini, bizlerle aynı sıralara oturmalarını ve yasama görevine katılmalarını istiyoruz.
Altını çizerek özellikle belirtmek istiyorum ki, CHP olarak biz, Milletvekili seçilmiş hiçbir arkadaşımız için ek bir ayrıcalık veya dokunulmazlık istemiyoruz. Yargılanmasınlar da demiyoruz. Af talebimiz de yok.
Biz mahkum olmamış, seçilme engeli bulunmayan, savcılıklardan, YSK’dan “Milletvekili olabilir” diye belge almış, analarının ak sütü gibi temiz oylarla seçilmiş, Milletvekillikleri YSK tarafından onaylanmış ve mazbatalarını almış bütün arkadaşlarımızın yemin etme hakkının gasp edilmesine karşı çıkıyoruz. Bu seçmene ve onun oyuna, yani milli iradeye duyduğumuz saygının gereğidir. Önüne geleni üç satırlık bir gerekçeyle tutuklayan, ancak tahliye etmemek için dokuz sayfa gerekçe yazan yargı anlayışına hayır diyoruz. Hiçbir kimsenin masumiyet karinesi dışında düşünülmemesini ve adil yargılanma hakkının ihlal edilmemesini istiyoruz.
Öte yandan, yakın bir geçmişte demokrasi inancımız ve milli iradeye saygımız nedeniyle; hiçbir AKP yöneticisine veya AKP’liye "Başka bir aday bulamadınız mı?" diye sormadan Sayın Erdoğan’a Milletvekilliği ve Başbakanlık yolunu açan partinin örgüt yöneticileri olarak şimdi, "Başka aday bulmadınız mı?" diyen Başbakan’a soruyoruz;
Hangi Erdoğan konuşuyor.
Milli İradeyi ve özgürlüğü savunan Erdoğan mı? Yoksa milli iradeye karşı çıkan Erdoğan mı?
CHP, sadece kendi arkadaşlarına değil, her koşulda milli iradeye ve demokrasiye saygının gereği olarak aynı durumdaki diğer milletvekillerine karşı yapılan haksızlığa, hukuksuzluğa da karşıdır, karşı olacaktır. Başbakandan farkımız budur.
Hiç kuşku yok ki, Başkanlığını Adalet Bakanı’nın yaptığı HSYK’nın atadığı kişilerin dağıttığı Adalet, Adalet değildir. Kararlarını, hukukun evrensel ilkelerine, ya da Anayasa’ya göre değil de, iktidar mensuplarının çıkar ve isteklerine göre veren yargıçların görev yaptığı Ülkede demokrasiden söz edilemez.
Demokrasiyi, Cumhuriyeti, insan Haklarını savunmayı ve korumayı ilke edinmiş Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri olarak, halkın seçtiği milletvekillerinin yemin etmesine izin vermeyen, antidemokratik ve hukuk dışı uygulamanın parçası olamayız.
Bu anlayış, ilke ve demokrasi inancıyla, yeminleri engellenen milletvekili arkadaşlarımıza yemin etme yolu açılmadıkça biz CHP örgütü olarak Meclis Grubumuzun yemin etmeme kararının arkasındayız.
Her platformda, sivil diktaya gidişle de, bu gidişin asıl sorumlusu olan iktidar partisiyle de kararlılıkla mücadele edeceğiz. Herkesi bir kez daha sorumlu davranmaya davet ediyoruz.
Partimizin bu anlamlı, onurlu ve saygın kararını desteklediğimizi bilginize sunuyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.