“CHP’de tüm üyelerin katılımı ile ön seçim yapılacaksa milletvekili aday adaylığına ben de varım”

12
Kırklareli’nin tanınmış esnaflarından olan Gözlükçü Yılmaz Dingiloğlu
“CHP’de tüm üyelerin katılımı ile ön seçim yapılacaksa milletvekili aday
adaylığına bende varım” şeklinde bir açıklamada bulunarak
milletvekilliği aday adaylı konusundaki düşüncelerini ifade etti.

HABER MERKEZİ
Yılmaz Dingiloğlu, Haziran 2011 seçimleri öncesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nde yapılması beklenen ön seçim ile milletvekilliği aday adaylığı konunda açıklamada bulunarak şunları kaydetti;
“Genel Başkanımız genel başkan olduğundan beridir ifade ettiği bir durum vardı. Genel Başkanımız; “Biz Türkiye’de, illerde tüm üyelerin katılımı ile ön seçim yapmak istiyoruz. Hatta iktidara geldiğimizde tüm o yörenin halklarının katıldığı bir seçim ile milletvekili adaylarımızı belirlemek istiyoruz” diyordu. Şimdi bu doğrultuda Kırklareli’de ön seçimin üyeler ile yapılması gerekiyor. Zaten bizim tüzük ve yönetmeliğimizde tüm üyeler ile delegeler ile ve merkez yoklaması ile yapılır şeklinde belirtmişler. Bunun çok açık bir nedeni var. Tüm üyeler ile yapılması birinci derecede öncelik ve tüm partililerin bu çalışmaya ve bu birlikteliğe katmanız gerekiyor. Böyle bir belirlemede adaylar en güzel şekilde ve en demokratik yol ile açığa çıkarıyor. Ama delege ile olmasının nedeni de sanıyorum ki büyük şehirlerde bürokrasi açısından bilim adamlarımızın, ekonomistlerimizin, memleketin idaresinde kalkınmasında öne çıkarılacak bilimsel kişilerin değerlendirilmesi açısından onlarıda aday göstererek ve tüm illeri mesela İstanbul gibi Ankara gibi büyük şehirlerden insanlar getirmek zor olabileceği düşüncesi ile delege seçimli öngörülüyor. Merkez yoklamasıda aday belirlemenin çok zor olduğu yerlerde en son çere olarak gidilecek bir sistem olarak gözüküyor.”
Kırklareli’de delege sistemi ile ön seçim kararı alındığı duyumunu aldığını belirten Yılmaz Dingiloğlu şöyle konuştu;
“Kırklareli’de yönetimin aldığı bir karar duyumumuz olarak bizlere iletildi. Genişletilmiş delege, daha doğrusu delege sistemi ile ön seçim yapılması şeklinde duyum aldık. Bu kararın neden alındığını bilemiyorum. Genel merkezden böyle bir isteğin gelmemesine rağmen yönetimlerin karar almasını ben yadırgıyorum doğrusu, bunun bir tek nedeni var 2002’den beri Kırklareli’de ön seçim yapılmadan adayların belirlenmesidir. Zaten buna örgüt olarak devamlı karşı çıkıyoruz. Şimdi akla şöyle bir şey geliyor. “delegelere güvenmiyor musunuz?” ben delegelerime güveniyorum ama bu kararı alanlar üyelerine mi güvenmiyor. Böyle bir soruyu yöneltmek hakkı bende doğmuş oluyor. Çünkü üye ile yapacağımız ön seçimde Kırklareli’de çok daha iyi neticeler alıp, başarılı olacağımıza inanıyorum. CHP’de tüm üyelerin katılımı ile ön seçim yapılacaksa milletvekili aday adaylığına bende varım diyorum.
Bu durum benim için değil daha başka çıkacak adaylar içinde ön açıcı ve demokratik bir yarış ortaya koyacak. Bunun neticesinde çok daha büyük başarılara ulaşacağımıza inanıyorum.
Daha önceden birçok adaylarımız vardı. Tabiî ki tekrardan aday olma hakları var. Ama yıllarca denenmiş, milletvekilliği döneminde bir şey yapamamış aday bile olamamış kişilerin ne kadar başarılı olacağını kendilerine sormak istiyorum. Birde 8 yıldır bu partide birçok yerlerde olup ön seçim yaptırmayan arkadaşların şimdi neden ön seçim yapmak istediklerini veya yapılmasını istediklerini neden delegeler ile ön seçim istenildiğini neden üyeleri ile istenmediğini açıklamalarını istiyorum.” (cs)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here