CHP’de Özgür Onat rüzgarı esiyor

23
Ortak Akıl
Özkan Başaran
CHP Babaeski İlçe Kongresi’ne 2 gün kala, Özgür Onat’a olan desteklerin yoğun bir tempoyla artmaya başladığını gözlemliyorum. 
Başkan Hacı ve Vekil Kesimoğlu destekli adayı mevcut CHP İlçe Başkanı Hasan Ali Eren’in de her geçen gün kan kaybettiğini görüyorum.
CHP Örgütü’nün Kırklareli Merkez İlçe Seçimiyle Lüleburgaz İlçe Seçiminde gösterdiği tepkiler, Babaeski’ye de hızla yayılmış. CHP Örgütü artık kendi özgür iradesiyle oy kullanmak istiyor. 
Birilerinin emriyle iradesine ipotek koydurmak istemeyen CHP Delegesi, hızla Babaeski’de Özgür Onat’a yönelmeye başladı.
284 CHP Babaeski Delegesi’nin oy kullanacağı kongrede kırsal kesimin oyları 150 civarında. Özgür Onat kırsal kesimden oldukça büyük destek görüyor. Belediye Başkanının kırsaldaki delegelere baskı yapması da artık hiç bir anlam taşımıyor. Çünkü Belediye Başkanı Hacı sadece Merkezde etkili.
 Babaeski merkezde 134 civarında CHP Delegesi var. Bu hafta başından bu yana Başkan Hacı’ya karşı çok önemli bir tepkiler gelişmeye başladı. Her tepki oyu da, Özgür Onat’ın hanesine yazıyor. 
Babaeski merkezde hiç umulmadık bir destek ile Özgür Onat seçimi kazanabilir. Seçim yaklaştıkça kamuoyu desteği Özgür Onat’ın lehine dönmeye başladı. Kırsalda zaten Özgür Onat rüzgarı esiyordu.  Babaeski Merkez Delegesi de kırsalın havasından etkilenerek “Özgür Onat” demeye başladı.
Başkan Hacı’nın bir daha aday olamayacağı söylentileri yayıldıkça da, CHP Delegesi umut gördüğü Özgür Onat’ın saflarında toplanıyor. 
Geleceği hesaplayan CHP Babaeski Örgütü, ilerde Belediye Başkanı Adayı olarak yakıştırdığı Özgür Onat’a destek vermesi, çok doğal karşılanmalı.
CHP Delegesi eskisi gibi “Kim beni delege yaptıysa onun istediği yere oy vereyim” demiyor. Tam tersi CHP’nin çıkarlarına göre özgür iradesiyle oy veriyor.  CHP Delegeleri Kırklareli Merkezde, Belediye Başkanı’nı da dinlemedi, Milletvekilini de dinlemedi, kendi vicdanını dinledi ve ezilenin yanında yer aldı.
CHP Lüleburgaz İlçe Seçimi’nde mevcut Vekiller, Kesimoğlu ve Dibek yetmemiş gibi bir de iki eski Vekil Tansel Barış ve Gürcan Ersin’in destekledikleri Aday Zafer Seber seçim kaybetti. Birleşik güçlere karşı tek başına siyasi bir mücadele veren Turabi Kayan, CHP Delegesi’nin yoğun desteğiyle tepki oylarını kendi lehine birleştirmesini bildi.
Babaeski Belediye Başkanı neden CHP’nin kendi içindeki seçimlerine müdahale ediyor?
Neden Başkan Hacı delegeyi serbest bırakmıyor?
Delege nereye oy vereceğini bilmeyecek kadar siyasetten habersiz mi?
Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, seçim öncesi gazetemize yaptığı açıklamada “BEN TARAFSIZIM” diye demeç vermişti. Sayfalarımızda Başkan Emin Halebak’ın “Ben partinin iç işlerine karışmıyorum” haberini okuyan CHP Babaeski Delegeleri, “Babaeski Belediye Başkanı neden CHP’nin parti içi seçimlerinde taraf oluyor? Bu işe karışmasın. Biz ona Belediye Başkanlığı yapsın diye oy verdik, bizim CHP İlçe seçiminde kime oy vereceğimize karışsın diye destek vermedik” diyerek öfkelenip yoğun bir şekilde Başkan Hacı’ya tepki gösteriyorlar. Birçok delege ile görüştüm.  Başkan Hacı’ya söz verenler sandıkta Özgür Onat’a oy vereceklerini söylüyorlar. Sandıklar açıldığında herkes şok olabilir. Büyük sürprizler yaşanabilir.
Başkan Hacı, 1 hafta önce seçimi garanti görüyordu. CHP Delegesi’nin tepkileri çoğaldıkça seçimi kaybedeceğinden korkmaya başladı. Tepki oyları, Özgür Onat’a döndükçe işin ciddiyetini anlamaya başladı. Özgüt Onat’ın seçim kazanacağı ihtimalinden ürken Başkan Hacı, bugünlerde de tatlı davranışlarla delegenin aklını çelme taktiğini denemeye başladı.
Ama delege kararını vermiş bir defa.  Kararından dönmez. Karar veren delegenin üzerine gidildikçe de daha da kızar. Özgür Onat, fark yapar. Seçime yaklaşan her dakika Özgür Onat’ın lehine çalışıyor. Tepkilerin Rüzgarı estikçe de CHP Delegesi gücünü Özgür Onat’ta birleştiriyor. 
Kırsalda kendiliğinden bir slogan oluşmuş. Bu slogan Babaeski merkeze de yayılmaya başlamış.
CHP Babaeski Örgütü rüzgarı arkasına alarak, “UMUDUMUZ;  ÖZGÜR ONAT” demeye başlamış.
Değişim için, yenilenme için, Babaeski için ve CHP için, Gençliğin Adayı Özgür Onat bu kritik seçimi kazanmalı. Kazanmalı ki; CHP, Babaeski’de Belediye Başkanlığı Seçimi’ni kaybetmesin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here