CHP’de örgüt kazanırken, Vekiller güç kaybettiler

9
ORTAK AKIL
Özkan Başaran
14 Nisan Cumartesi günü CHP Babaeski İlçe Kongresiyle Kırklareli’de süreç tamamlanıyor. Bugüne kadar yapılan İlçe Kongreleri’nde, Vekillerin güç savaşına örgüt izin vermedi. 
Kırklareli Merkez İlçe Kongresi’nde Vekil Turgut Dibek Gürcan Saatçı Listesi’ni destekledi. Vekil Kesimoğlu’da Şahabettin Vardar Listesi’ni destekledi. Vekil Dibek’in Gürcan Saatçı Listesi’ni desteklediği çok net görünüyordu. Gürcan Saatçı Listesi seçim kaybetmişti ama alınan 135 oy’un neredeyse tamamı Vekil Dibek’in gücünü yansıtmıştı.
Peki merkezde seçim kazanan Şahabettin Vardar Listesi’ni destekleyen Vekil Kesmoğlu’nun gücünü yansıtıyor muydu? Kesinlikle Şahabettin Vardar’ın aldığı oylar, Vekil Kesimoğlu’nun gücünü yansıtmıyordu.
Çünkü Kırklareli merkezdeki güç, Vecdi Gündoğdu’nun gücü. Merkezde Delege Seçimleri’nden başlayan bir süreç vardı. CHP Eski Merkez İlçe başkanı Gürkan Yenerel ve ekibiyle birleşik çalışan Vecdi Gündoğdu’nun ekip anlayışı, merkezde delegeyi tek listede birleştirdi.
Merkezde yapılan Delege Seçimleri’nde Vekil Kesimoğlu’nun ne katkısı olmuştu?
Görevden alınan İl Başkanı Vecdi Gündoğdu’nun döneminde yaptığı üyeler fazla olduğu için merkezde tek listeye karşı liste çıkmadı. Delege Listeleri’ni Vecdi Gündoğdu yapıyordu. Tek liste olduğu için partinin her kesiminden az da olsa serpiştirmeleri de yapıyordu. Ama listelerdeki delege ağırlığı Vecdi Gündoğdu’culardaydı.
İşin gerçeği Merkez İlçeyi Vecdi Gündoğdu aldı. Vekil Kesimoğlu’nun desteğine de hiç ihtiyacı yoktu. Ama Seçim sonrası Vekil Kesimoğlu zaferi sahiplendi. Oraya gelerek resmen şov yaptı. Bütün Örgüte de, “Merkezi Kesimoğlu kazandı” havası pompalandı. Eski Bakan İrfan Gürpınar’ın “Merkezi Kesimoğlu aldı” havasını yaydığı iddia ediliyor.
Vekil Kesimoğlu’nun zekice yaptığı diğer bir politik manevra ise; “Kendisine yakınlığı ile bilinen Kavaklı Belediye Başkanı İnci Hanımı Gürcan Saatçı Listesi’ne destek verdirtmek” diye iddia ediliyor. Eğer bu iddia doğruysa; diğer listenin kazanması durumunu da hesaplamış.
Kesimoğlu’nun Pınarhisar’da son anda çıkardığı iddia edilen listesi 15 oy almıştı. Son dakikalarda çıkarılan bu liste ise hüsrana uğramıştı. 
Lüleburgaz’a gelince, Vekil Dibek’te Vekil Kesimoğlu’da güçlerini Zafer Seber Listesi’nde birleştirdikleri herkesçe biliniyordu. Buna birde iki eski Vekil Dr. Tansel Barış ile Gürcan Ersin de katkı verdiği söylendi. Lüleburgazlı CHP’liler de bu toplama listeye “Birleşik güçler” dediler.
Turabi Kayan, bütün bu birleşik güçlere karşı seçimi 183 oy alarak kazandı. CHP Örgütü birleşen güçlere 145 oy verdi. Ama seçilecek oyu tek başına savaş veren Turabi Kayan Listesi’ne verdi. Böylece mevcut iki Vekilin yanı sıra iki de eski Vekil Lüleburgaz’da büyük güç kaybetti.
Birleşik güçlerin karşısında, Eski Vekil Yavuz Altınorak’ın Turabi Kayan Listesi’ne açıkça destek vermesi ayrı bir siyasi değerlendirme konusu.
Babaeski’ye gelince. Vekil Kesimoğlu ve Başkan Hacı’nın ortak adayları Mevcut Başkan Hasan Ali Eren’in rakibi de, Özgür Onat.
CHP Örgütü Kırklareli merkezde birleşik güçlere karşı tepki gösterdi.
Lüleburgaz’da da birleşik güçlere karşı ise çok sert tepki gösterdi.
Babaeski’de de Özgür Onat’a destek sesleri hızla yükselmeye başladı.
Ne dersiniz, Kırklareli Merkez ve Lüleburgaz’daki tepkiyi CHP Babaeski Örgütü gösteremez mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here