CHP’de Minyatür Savaş

24
ORTAK AKIL
Özkan Başaran
CHP Kırklareli Kongreleri’ne Merkez İlçe ile devam edildi. Rekor delege katılımı ve partili katılımı gözlediğim kongre barış ve hoşgörü havasında geçti. CHP’ye yakışır bir demokrasi şöleni yaşandı.
2 Vekil arasında adeta örtülü bir Satranç Oyunu’na dönen Güç Savaşı’nı, 56 oy farkla Kesimoğlu’nun desteklediği Şahabettin Vardar kazandı. Ama diğer aday Gürcan Saatçı de 324 delegenin 134’ünün oyunu alarak yenildi ama ezilmedi.
İki listenin de gençlerden oluşması, sanki bir Gençlik Kolları Seçimi’ni andırıyordu. Dilerim ki, Merkez İlçe’deki genç liste rüzgarından Lüleburgaz ve Babaeski İlçeleri de ruh alsın. Babaeski’de gençlerden oluşacak bir liste için hiç umudum yok ama Lüleburgaz’da bu olabilir. 
CHP Kırklareli Eski İl Başkanı Vecdi Gündoğdu’nun İl Başkanlığı görevinden alınmasından sonra Vekil Dibek ile Vekil Kesimoğlu arasında bu konuda derin görüş ayrılıkları açığa çıkmıştı. 
Vekil Kesimoğlu; “Seçimle gelen seçimle gider” görüşünü savunarak görevden almaların ağır bir ceza olduğunu basının önünde açıkça söylemişti. Hatta bu konuda Lüleburgaz’da parti binasında açıklama yaparken 2 Vekil arasında hararetli tartışmalar yaşanmıştı. Yerel gazetelere de manşet olmuştu. 2 Vekil arasında partililerin gözü önünde yaşanan bu tartışmanın Genel Merkez’e kadar duyurulduğu bile iddia edildi. Bütün bu gelişmelerden İlçe Kongreleri de etkilendi.
Vekil Dibek ise, örgüt yöneticilerinin Genel Merkez’e karşı tavır koymasının çok önemli bir parti suçu olduğunu savundu. Eski İl Başkanı Vecdi Gündoğdu’nun Genel Merkezin düzenlediği bir toplantıya katılmayacağını belirten yazılı belgesi de olduğunu kaydetti. Ancak bu görevden almalarda kendisinin bir suçu olmadığını, toplantıya katılan Genel Başkan Yardımcıları’nın tasarrufunda olduğunu iddia ediyor.
CHP Kırklareli Merkez İlçe Seçimi’ni şekillendiren “Seçimle gelenlerin Genel Merkezce görevden alınmasına” delegenin verdiği sert cevap oldu. Görevden alınan Eski İl Başkanı Vecdi Gündoğdu’nun desteklediği Şahabettin Vardar Listesi’nin seçim kazanmasının altında yatan en önemli sebep bu mağduriyet. Bir de Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan’ın ekmekle oynamaya vardırdığı iddia edilen baskılara olan tepkilerin toplamı olarak yorumlanabilir. 
Kırklareli Merkez İlçe Seçimi çok önemliydi. O kadar önemliydi ki, Belediye Başkanı Parti Meclisi Üyesi Vekil Dibek gibi önemli güçlerin karşısında seçim kazanmak adeta bir başkaldırış ve bir devrim gibiydi.
Sonuç olarak Eski Başkan Vecdi Gündoğdu, Genel Merkezce görevden alındı ama delegenin desteği ile devleşerek yeniden geliyor.
Bu hafta sonu yapılacak CHP Lüleburgaz İlçe Kongresi de Merkez İlçe’den etkilenecek. Çünkü Lüleburgaz İlçe Başkanı Zevcan Açar da aynı görevden alma gazabına uğramıştı. Eski CHP İlçe Başkanı Turabi Kayan’ın Milletvekili Adayı olmasından sonra göreve gelen Zevcan Açar Eski İl Başkanı Vecdi Gündoğdu ile beraber görevden alınmıştı. Turabi Kayan ekibi de görevden alınma mağduriyeti ile seçime giriyor. Eğer Lüleburgaz Delegesi Merkez İlçe’deki tepkiyi gösterirse, seçimi Turabi Kayan listesi kazanır. Vekil Kesimoğlu’nun bu hafta sonuna kadar göstereceği tavır ile Vekil Dibek’in tutumu çok önemli. Beklenmedik sürpriz gelişmeler olabilir.
CHP Kırklareli İl Seçimi’ni belirleyecek delege sayısı ile Lüleburgaz İlçesi, 2 Vekil arasında yaşanan bu Minyatür güç savaşında, Satranç Oyunu’nun çok ama çok önemli hamlesi olacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here