“CHP’de hiç bir Belediye Başkanı’nın Adaylığı garanti değil”

8
Eski CHP Kırklareli Milletvekili Yavuz Altınorak 23 Ocak 2013 Çarşamba Babaeski’ye geldi.
HABER MERKEZİ
Ayağının tozuyla Babaeski’de Yalçın Kundura’da partilileriyle biraraya gelen Eski Vekil Yavuz Altınorak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bir anda partililerinin ilgi yumağının arasında kendini bulan Eski vekil Altınorak, birçok kişinin merak ettiği soru yağmuruna tek tek cevap vermeye çalıştı.
Gazetemiz Köşe Yazarı Özkan Başaran’ın sorularını da yanıtlayan Altın orak; “CHP’de hiç bir Belediye Başkanı’nın Adaylığı garanti değil. Hele Ankara ile ilişki içinde olmayan Belediye Başkanları’nın adaylıkları çok sıkıntılı olabilir” şeklinde ilginç değerlendirmeler yaptı.  
CHP Parti Meclisi Üyeliği de yapan Eski Vekil Altınorak,  Ankara’da siyaset yapmanın yerelde siyaset yapmaktan çok farklı olduğunu da kaydetti.  Genel Merkez Yönetimi’nin son birkaç yılda 5 kez değiştiğini söyleyen Altınorak; “Eski yönetimlerden Faik Öztrak, Bihlun Tamaylıgil, Gürsel Tekin gibi tecrübeli Genel Başkan Yardımcıları kaldı. Ben vekilken bölgemizin Belediye Başkanları Ankara’ya geldiğinde Genel Merkeze götürür ve o gün hangi Genel Başkan Yardımcısı’na rastlarsak tanıştırırdım. Daha sonra da Genel Başkan’a götürürdüm. Böylece bir iletişim kurulurdu. Bir daha Ankara’ya geldiklerinde ben olmasam da o kapıları açarlardı. Tanıştıkları Genel Başkan Yardımcılarıyla aralarında bir gönül bağı kurulurdu. Şimdiki Vekillerimizin böyle bir şey yaptıklarını görmedim. Kanaatime göre Ankara’ya gelen Belediye Başkanlarımızı ve örgüt yetkililerimizi Genel Merkez yöneticileriyle tanıştırmaya kaçınıyorlar.”
Öte yandan yerelde en sert politika yapanların genel merkeze geldiklerinde bulundukları ortamdan etkilenerek suskunlaştıklarını gözlemlediğini de kaydeden Altınorak; “Buralarda bağırıp çağıranlar ve her şeye karşı çıkanları Genel Merkez’de görseniz şaşarsınız. Suskun purskun hallerini görseniz inanamazsınız” dedi.
Genel Merkezin aday belirleme yönteminin henüz netleşmediğini ama kendisine sorulduğunda kafasındaki kontenjanı kullanacağını da özellikle vurgulayan Altınorak; “Eğer bir arkadaşımın Belediye Başkanı Adaylığı’nı destekliyorsam kesinlikle o işi bitirmeliyim. Olmayacak işe de soyunmam. Birisinin adaylığını destekliyorsam onu aday yaparım.”
İzlenimlere göre Kırklareli Merkez ve Pınarhisar’da CHP’nin mevcut Belediye Başkanlarıyla seçimi kazanacaklarını öngördüğünü vurgulayan Altınorak; “Partimin Kırklareli’de bütün Belediye Başkanlıkları’nı alması için elimden gelen katkıyı yapacağım” dedi.
Önümüzdeki ayın 5’ine kadar bölgede olacağını da hatırlatan Altınorak, kırsal kesimin de çok sıkıntılı olduğunu ve insanların cebinde çay parası olmadığını görmekten büyük üzüntü duyduğunu anlatarak sözlerine son verdi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here