CHP’de gergin dakikalar yaşandı

27
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’ nin yapılan hafta başı toplantısında gergin dakikalar yaşandı.

Vahit İŞBAŞARAN
LÜLEBURGAZ

Yapılan ön seçim sonuçlarını değerlendirmek amacıyla parti merkezinde yapılan toplantıya Kırklareli Milletvekilleri Turgut Dibek ve Tansel Barış, İl Başkanı Vecdi Gündoğdu, ön seçimde milletvekili adaylığını birinci sıradan kazanan Mehmet Kesimoğlu, üçüncü sıradan kazanan Turabi Kayan, aday adaylarından Zeki Akın, Belediye Başkanı Emin Halebak, belediye meclisi üyeleri ve kalabalık bir partili katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını İlçe Başkanı Zevcan Aşar yaptı.
Zevcan Açar, geçtiğimiz Pazartesi günü parti binasında yapılan toplantıdaki konuşmaları anlatmaya başlayınca bir grup partili bu konuşmaya tepki gösterdiler.
Yapılan tepkiler üzerine olaya İl Başkanı Vecdi Gündoğdu müdahale  ederek olayları yatıştırmaya çalıştı. Tartışmalar sürerken Belediye Başkanı Emin Halebak ile İlçe Başkanı Zevcan Açar arasında da söz düellosu başladı. Üyelerin tepki sözleri yaklaşık 15 dakika sürdü. Tepki gösteren üyeler milletvekilleri ve milletvekili adaylar ve partililer tarafından teskin edildi. Belediye Başkanı Emin Halebak’ta  bazı belediye meclisi üyeleri ile birlikte salondan ayrıldı.
Ortalığın sakinleştirilmesinden sonra İl Başkanı Vecdi Gündoğdu yaptığı konuşmada "Bu olay CHP’ye yakışmamıştır. Demokratik bir ön seçim yaptık. Herkes öz eleştirisini arkadaşlarıyla yapar. Burası  öz eleştiri yeri değildir. Ben bu olayı yaşanmamış bir olay olarak görüyorum. Yarından itibaren yollara düşüp çalışmalarımızı yapacağız. Seçimi Kırklareli’nde 3-0, Türkiye çapında iktidar mücadelesi yapacağız" dedi.
Daha sonra söz alan milletvekili Tansel Barış konuşmasını yaparken çok buruktu. Barış "Dün ön seçim yaptık. İyi bir yarış oldu. Kazanan arkadaşlarımı kutluyorum.12 Haziran’da Kırklareli’nde seçimi 3-0 kazanacağız. İlk iki içinde Lüleburgaz’ dan  bir aday çıkmadığı için üzgünüm.20 gün boyunca çalıştım. Bende bu sıralamaya girmek istedim ancak bu kadar oldu. Ben Lüleburgaz’ı ve Kırklareli’ni çok seviyorum. Her zaman sizinle olacağım. Tansel Barış’ın yabancı olduğu sözleri kulağıma geldi. Bunu beni çok üzdü. Ben nerede doğacağıma karar veremem. Ben 30 yıldır Lüleburgaz’ lılara hizmet ediyorum. Ön seçim yapıldığı yıllarda Lüleburgaz’dan hiçbir aday ilk iki sıraya giremedi. Benim için yanındaki ekibi değiştirmedi diyorlar. Ben yakınımdaki arkadaşlarım ile  2007 milletvekili seçimlerini kazandım.2 dönem ilçe başkanlığı seçimini kazandım.4 adet il genel meclisi üyesi çıkardık. Ben vefasız değilim. Bu nedenle bu eleştirilere katılmıyorum. Ön seçimler için yönetimden bir arkadaşımın yanında olmasını istedim. Bir arkadaşımı yanımda göremedim. Organize olamadığımız için seçimi kaybedi-yoruz" dedi.
Ön seçimi birinci sıradan kazanan Mehmet Kesimoğlu’da konuşmasında şunları söyledi.
"Burada kazanan ve kaybeden aday yok. Kazanan CHP’dir. Beni oylarıyla destekleyen veya desteklemeyen her arkadaşıma teşekkür ediyorum. Bunu demokrasinin bir zaferi olarak görüyorum. Bu benim başarım değil, hepimizin başarısıdır.3 kişi ile gönül gönüle Ankara’ya gidelim. Seçimi 3-0 kazanacağız."
Milletvekili ve ikinci sıra adayı Turgut Dibek ‘te konuşmasında Her şey geride kaldı. Biz kendimiz ile değil AKP ile uğraşalım. Erdoğan ülkeyi satıyor. Genel Başkanımızın dediği gibi biz bunlarla uğraşalım. Aile içinde tartışmalar olur. Bunu bir daha yaşamayalım. Biz parti içinde çok yarış gördük. Biz düşman değiliz. Hedefe ilerliyoruz. Kişilerle uğraşmayalım. Ankara’da el ele kol kola olacağız" dedi.
Ön seçimi üçüncü sıradan kazanan Türabi Kayan’da konuşmasında şunları söyledi.
"Demokrasinin güzelliklerinden birini yaşadık. 8 ilçede ön seçim yaptık. Adaylar yarıştı, bu yarışta ben de vardım. Dünkü sonuçlara göre üçüncü sıra adayı olarak sandıktan çıktım. Bana vermiş olduğunuz desteklerden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. İnşallah 3-0 kazanacağız. 120 bin oyu nasıl alacağımızın hesabını alacağımızın hesabını yapalım. Bu zor değil."
İlçe başkanı Zevcan Aşar bundan sonra pazartesi toplantılarının seçimlerden sonra yapılacağını belirtti. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here