CHP’de Aday Patlaması

12
Yaklaşık 14 ay sonra Yerel Seçimler var. Belediye Başkanları ve Belediye Meclis Üyeleri ile İl Genel Meclis Üyeleri’nin yenileneceği Yerel Seçimler 2014 Mart ayında.
Aday olmak isteyenlerin açıklama yapması için daha çok erken olmasına rağmen, CHP’de adaylık düşünenler şimdiden kolları sıvadı.
Bölgemiz Belediyeleri’nin neredeyse tamamı CHP’de. Bir kaç AK Parti Belediyesi dışında CHP bölgeye hakim.
İş böyle olunca aday olmak isteyenler de bir bir ortaya çıkıyor. 
Özellikle Kırklareli’de Aday Adayı Enflasyonu yaşanacağa benzer.
Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan ve Başkan Yardımcısı Ünal Başkur’un Aday Adayı olacaklarını geçen haftaki yazılarımda anlatmıştım.
Olağanüstü durumlarda Vekil Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun da Aday olabileceği iddiaları olduğunu dile getirmiştim. Vekilin bu konuda kamuoyuna bir açıklama yapması gerektiğini yazmıştım.
Aradan bir hafta geçmesine rağmen Vekil Kesimoğlu bu konu ile ilgili bir açıklama yapmaya henüz tenezzül etmedi.
Vekil sessizliğini korurken, başka mevzilerden de sesler kesilmiyor.
Yazıyı okur okumaz telefona sarılan Eski Kırklareli Belediye Başkanı Kadir Gökçe; “Ben de Aday’ım” diyerek beni arayarak şöyle dedi; “Cumhuriyet Mahallesi’nden Karaumur’a kadar gidip halka sorsunlar, ayakkabı boyacısından, çorbacısına kadar sorsunlar Kimi Belediye Başkanı görmek istersiniz? desinler eğer yazdığın o iki isime iki misli fark atmazsam aday değilim bu söylediklerimi de aynen böyle yaz Özkan” diyerek, Başkan Av. Çağlayan ve Başkan Yardımcısı Başkur’a meydan okudu.
Böylece Eski Belediye Başkanı Kadir Gökçe de adaylığını açıklamış oldu.
Daha telefonumu yeni kapamıştım ki, Babaeski Esnaf Sanatkarlar Oda Başkanı Türkay Topal aradı. Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Oda Başkanı Fuat Şeker’in de CHP’den Belediye Başkan Aday Adayı olacağını iletti. Fuat Şeker, önümüzdeki günlerde konuyla ilgili açıklama yapacak. 
Daha şimdiden Kırklareli’de aday olmayı düşünenler 4’e çıktı. 
Telefonla görüştüğüm ve seçimler yaklaştığında aday adaylığını açıklayacağını söyleyen iki önemli isim daha var. Ama şu anda isimlerinin yazılıp çizilmesini istemiyorlar.
Onları da sayarsak, CHP’de daha şimdiden 6 Aday Adayı var. Süreç ilerledikçe aday adayları daha da artacaktır diye düşünüyorum.
Bazı CHP’liler de çok erken olduğunu bu konulara girmememi istiyorlar.
İye de acele eden ben değilim ki. Telefonlarım hiç susmuyor. Beni arayarak Aday Adayı olduğunu söyleyen CHP’lilere ben de “14 ay kala nedir bu aceleniz?” diyorum. “Şimdiden kamuoyu oluşturmazsak Atı alan Üsküdar’ı geçer” diyorlar. “Üç ay kala mı açıklayalım da birilerinin ekmeğine yağ sürelim” diyorlar. 
Kırklareli’de durum şimdilik böyle. 
“Peki ya İlçelerde ne var ne yok?” dediğinizi duyar gibiyim.
Örneğin Babaeski’de Başkan Hacı Aday Adayı olacağını seçim kazandığı günden beri her ortamda açıkça söylüyor.
Bir önceki Belediye Başkanı Av. Haluk Tezsezer’de gazetemize yaptığı açıklamada; “Her türlü aday belirleme koşulunda adayım” demişti. Vazgeçtiğine dair henüz herhangi bir şey de söylemedi.
İl Genel Meclis Üyesi ve ADD Babaeski Şube Başkanı Hüseyin Taşkın’ın; “Kesinlikle Babaeski Belediye Başkanlığı’na Aday değilim bunu böyle yazabilirsin” dediğine Başkan Türkay Topal şahit. İsmi çokça konuşulan Hüseyin Taşkın bu net açıklamasıyla böylece devreden çıkmış oluyor.
Aday adaylıklarını henüz söylemeyen ama ismi aday diye sıkça konuşulan CHP Babaeski İlçe Başkanı Ozan Yetkin Hazar ise, “Ben Aday değilim, kim Aday olursa partime seçim kazandırmak için uğraşacağım. Benim için CHP önemli” diyerek. Kendisi hakkındaki adaylık düşüncelerine noktayı koydu. 
İsmi geçenlerden biri de Parti Sekreteri Fikri Karaca. “25 yıllık Belediye tecrübem var. Çeşitli birimlerde müdürlük yaptım. Son olarak Belediye Başkan Yardımcısı iken emekli oldum. Partimin vereceği her görevi yaparım” diyerek şartlara göre Babaeski Belediye Başkanlığı’na Aday Adayı olabileceğini her ortamda açıkça söylüyor.
Muhalif kanattan ismi çokça konuşulan Özgür Onat’a gelince; önceki Başkan Haluk Tezsezer’in adaylığını desteklediğini söylüyor.
CHP’nin kalesi Babaeski’de nabız şimdilik böyle atıyor.
Diğer partiler ile CHP’nin Lüleburgaz ve diğer Beldelerdeki adaylık durumları ilgili nabız yoklamaları da bundan sonraki yazılara kalsın. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here