CHP Örgütü Babaeski’de İsmet İnönü’yü törenle andı

20
* Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Babaeski İlçe Başkanı Hasan Ali Eren; “Mustafa Kemal Atatürk ve İkinci Adam İsmet İnönü, bu halk dediğimiz denizden gelir. İsmet İnönü, bütün yaşantısında, kılıcını milletin kader terazisine koyan, bu kadere yön çizen aktif bir asker ve siyaset adamıdır ve bu sürecin sadece bir bölümünde değil, Mustafa Kemal’le birlikte bütün olayların içindedir.”
HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Babaeski İlçe Örgütü, 25 Aralık 2014 Perşembe günü saat 13.00’da Türkiye’nin ilk Başbakanı İsmet İnönü’yü Babaeski İsmet İnönü Heykeli’nde düzenlediği törenle andı. Törene; CHP Babaeski İlçe Başkanı Hasan Ali Eren, CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Büyük Mandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez, Babaeski Belediye Başkan Yardımcısı Hayri Tübeler, Kırklareli İl Genel Meclisi Babaeski Üyeleri Sibel Çınar ve Vedat Dal, CHP Kırklareli Milletvekilliği Aday Adayı Fikri Karaca, Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sebahattin Öner, TEMA Lüleburgaz Gönüllüsü Hakan Dedeoğlu, Kırklareli İl Genel Meclisi Eski Üyesi Hüseyin Taşkın, Büyükmandıra Belediyesi Eski Başkanı Ali Osman Bayraktaroğlu, Özgür Kaya, bazı Babaeski Belediye Meclis Üyeleri, bazı merkez mahalle ve köy muhtarları ve partililer katıldı.
CHP Babaeski İlçe Örgütü, parti binasında düzenlenen olağan toplantıdan sonra Belediye Bandosu eşliğinde Babaeski İsmet İnönü heykeline gelerek, CHP Babaeski İlçe Örgütü çelengini sundu. Daha sonra İsmet İnönü anısına 1 dakikalık saygı duruşu yaptı ve İstiklal Marşı’nı okuyarak törene başladı. Törende konuşma yapan CHP Babaeski İlçe Başkanı Hasan Ali Eren; 
“2. Cumhurbaşkanımız, İkinci Genel Başkanımız, Lozan Kahramanı, Kurtuluş ve Kuruluşta İkinci Büyük Devlet Adamı İsmet İnönü’nün vefatının, 41. Yıldönümü hüznü içerisinde toplanmış bulunmaktayız. Burada birkaç kez konuştum, bu defa farklı şeyler söylemek istiyorum. Bizim tarihimiz, halk çocuklarının tarihidir. Halk denilen hazinenin tükenmez verimliliği, Türk tarihinin akışında, bu akışa damgasını vuran bütün önder şahsiyetlerin kaynağı olmuştur. Bu kaynak onları doğurmuştur, kucağında büyütmüştür, şekillendirmiştir. Denilebilir ki Türk tarihi, aslında, halkın ve halktan gelenlerin tarihidir. Mustafa Kemal Atatürk ve İkinci Adam İsmet İnönü, bu halk dediğimiz denizden gelir. İsmet İnönü, bütün yaşantısında, kılıcını milletin kader terazisine koyan, bu kadere yön çizen aktif bir asker ve siyaset adamıdır ve bu sürecin sadece bir bölümünde değil, Mustafa Kemal’le birlikte bütün olayların içindedir. Orduda ve siyasette,  düzenleyici olarak yolunu açar. Bütün hayatı boyunca,  nelerin, nereden ve ne kadar riske edileceğini bir kurmay titizliği ile hesaplamıştır. O; kitapla, harita ve pergelle, silahtan daha yakın arkadaştır. O denli etkili bir insandan söz ediyoruz ki, yaşadığı dönemde olduğu gibi, bugün dahi düşünme ve konuşma yaşında olan herkes ya lehinde, ya aleyhinde tartışmaya devam ediyor. Ona karşı kimse tarafsız veya ilgisiz olmamıştır. Ünlü yazar Bernard Show’ un, İnönü ile ilgili şu sözü ünlüdür; “Birinci adam güneşi, ikinci adam gölgeyi sever.”
Yine ünlü filozof Russel’in bir sözünden hareketle, bir cümlede ben türettim; “Siyasette başarmak, iktidara gelmek için liderlerinizi iyi seçin.” İşte biz Cumhuriyet Halk Partililer de cumhuriyeti ve kazanımlarını gelecek nesillere taşımak ve başarmak için Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’yü kendimize lider seçtik.
Bu duygu ve düşüncelerle hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi. İlçe Başkanı Hasan Ali Eren’in konuşmasından sonra tören sona erdi.  (Özkan Başaran)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here