CHP Merkez Ilçe Başkanlığı için aday sayısı ikiye yükseldi, toplantıda zaman zaman gergin dakikalar yaşandı

12
CHP Merkez Ilçe Başkanlığı için aday sayısı ikiye yükseldi, toplantıda zaman zaman gergin dakikalar yaşandı

Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Ilçe Teşkilatı, yoğun bir şekilde ilçe kongrelerine hazırlanıyor. Bu kapsamda 11 Aralık’ta Pehlivanköy’de başlayacak olan ilçe kongreleri; 12 Aralık Pınarhisar, 13 Aralık Kırklareli merkez, 14 Aralık Vize, 15 Aralık Demirköy ve 16 Aralık Kofçaz olarak devam ederek, 17 Aralık’ta Lüleburgaz’da son bulacak.

13 Aralık tarihinde yapılacak merkez ilçe kongresi öncesi başkan adayı olarak şu ana kadar sadece Gürkan Yenerel’in ismi açıklanmıştı. 2 Aralık günü, CHP Il binasında yapılan toplantıda, partinin Il Gençlik Kolları Başkanı Yenerel, merkez ilçe başkanlığına aday olduğunu beyan etmiş ve başta şuanki merkez ilçe başkanı Vecdi Gündoğdu olmak üzere, tüm parti yönetimi ve delegelerden destek görmüştü. Ancak dün yapılan toplantıda bir ismin daha aday olduğu açıklandı.

Saat 12:30’da partinin il binasında biraraya gelen CHP Il Başkanı Ihsan Kazan, Merkez Ilçe Başkanı Vecdi Gündoğdu, Il Gençlik Kolları Başkanı ve merkez ilçe başkan adayı Gürkan Yenerel, parti yönetim üyeleri ve delegeler, toplantının başında Tokat’ın Reşadiye ilçesinde gerçekleşen pusuda şehit olan 7 askerimiz için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundular. Daha sonra bir konuşma yapan Il Başkanı Ihsan Kazan şehitlerin ailelerine başsağlığı, yaralanan askerlere de acil şifalar dileyerek, “Yaşanan olaylar Türkiye’nin kötüye gittiğinin göstergesidir. Genel Başkanımızın da dediği gibi ‘açılım’ denilen şey bir ihanete doğru gidiyor. Bunun ne zaman nasıl önleneceğini merak ediyorum.” açıklamasını yaptı.

Konuşmanın sonrasında Kazan, CHP Kırklareli Gençlik Kolları Başkanı Gürkan Yenerel’den sonra, Selçuk Yücesu’nun da merkez ilçe başkanlığına aday olduğunu beyan etti.

Açıklamaların ardından Selçuk Yücesu, merkez ilçe başkan adayı Gürkan Yenerel’in geçmiş bir zamanda başka bir partiye destek verdiğini iddia ettiği konuşmalarında, “Ben istemeyerek de olsa CHP Merkez Ilçe Başkanlığı’na aday olduğumu açıklamak istiyorum. Aldığım duyumlar çerçevesinde esas olarak bazı sıkıntılar olduğu için adayım.” diye konuştu.

Yücesu’nun bu konuşmalarını Yenerel’de, onun da başka bir partiye çalıştığını söylemek zorunda kalacağını ifade ederek cevapladı. Yenerel kendisiyle ilgili iddialara, “Kanıt var mı? Yok. Benim başka bir partiye çalıştığım ile ilgili bir kanıtları varsa getirecekler benim önüme sunacaklar.’” diyerek karşılık verdi.

Bu açıklamaların sonrasında toplantıda tansiyon yükseldi. Parti üyeleri ve delegeler kişisel görüşlerine yer verdikleri konuşmalarında doğrudan veya dolaylı olarak bazı eleştirilerde bulunarak, parti içi anlaşmazlıklar olduğunu öne sürdüler.

Bazı üyeler söz alarak partinin geçmişi ve bugününü kıyaslayarak, kalp kırılmadan, fikirsel çatışma yaşanmadan mücadelenin devam etmesini, bunun herkese fayda getireceğini belirtti. Bazı delegeler de konuşmalarında, geçmişte partiye ihanet edenler olduğunu ve onların günümüzde tekrar partiye alndığını öne sürerek, bu tarz eylemlere karşı olduklarını belirttiler. Gerginliğin artması sonucu ortamda sesler yükselmeye başladı. Ancak Il Başkanı Ihsan Kazan ve Merkez Ilçe Başkanı Vecdi Gündoğdu, gerek yönlendirmeleri, gerekse açıklamlarıyla yükselen tansiyonu yumuşatmasını bildiler. Toplantı sonunda Gürkan Yenerel ve Selçuk Yücesu biraraya gelerek, centilmen bir şekilde birbirlerine başarı dileklerinde bulundular ve basına poz verdiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here