CHP Kırklareli Milletvekili M. Siyam Kesimoğlu’ndan iptale tepki

11
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili M. Siyam Kesimoğlu Van ili ve çevresindeki deprem felaketi dolayısıyla Cumhuriyet Bayramı Törenleri’nin iptal edilmesine tepkisini; “Başbakan imzalı genelge ile iptal edilmesi bizlerde ve halkımızda kaygıya ve öfkeye neden olmuştur” diye dile getirdi.
HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili M. Siyam Kesimoğlu Van ili ve çevresindeki deprem felaketi dolayısıyla Cumhuriyet Bayramı Törenleri’nin Başbakanlık Genelgesi ile iptal edilmesine tepkisini yaptığı yazılı açıklamasında şu şekilde dile getirdi:
“Sonsuza dek yaşayacak Cumhuriyetimizin kuruluşunun 88. Yıldönümü hain terör saldırılarında şehit olan askerlerimiz ve Van depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın acısı içerisinde kutluyoruz. 
Cumhuriyet Bayramı için yapılacak kutlamaların iptal edileceği ifade edildiğinde sadece baloların ve eğlencelerin iptal edileceğini ve bunun da olumlu bir düzenleme olduğunu düşünmüştük. Ancak Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinin geçit törenleri de dahil olmak üzere Resmi Gazetede yayımlanan Başbakan imzalı genelge ile iptal edilmesi bizlerde ve halkımızda kaygıya ve öfkeye neden olmuştur. Soruyorum sizlere: Cumhuriyet Bayramlarında düzenlenen resmi geçitlerin neresi eğlencedir?  
Birincisi 1925 yılından beri kanunla kutlanan bu bayramın bir genelge ile iptal edilmesi hukuki değildir. Ancak konunun hukuki boyutu bir yana Cumhuriyet Bayramı, protokolün odalarda tokalaşarak geçiştireceği bir bayram değildir. Bu nedenle Valilikte ve Kaymakamlıklarda düzenlenecek olan “tokalaşarak Cumhuriyet Bayramını kutlama törenlerine” katılmayı şiddetle reddediyorum.  Ben Cumhuriyet Bayramımızı halkımla birlikte coşku içinde kutlayacağım. 
Bugün şehitlerimiz Cumhuriyetimiz için canını feda etmektedir. Van depreminde birlik ve kardeşlik duygularıyla bir bütün olabiliyor, binlerce kilometre uzaklıktaki kardeşlerimize yardım eli uzatıyorsak bu da Cumhuriyetimizin bizlere verdiği yurttaşlık bilinci sayesindedir. 
Resmi geçit törenlerinin iptali Adalet ve Kalkınma Partisinin Cumhuriyet Bayramı ve diğer Ulusal Bayramlarımızla ilgili uygulamalarının yeni ve en affedilemez örneğidir. Cumhuriyet Bayramı Başbakanın keyfi uygulamasıyla kutlanmayacak bir bayram değildir. Başbakan Erdoğan’ı ve iktidarı şiddetle kınıyor, tüm halkımızı bizi bir arada tutan ve birliğimizin, kardeşliğimizin, aydınlık geleceğimizin garantisi Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümünü Cumhuriyete, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ve demokratik, laik sosyal hukuk devleti ilkelerine sahip çıkanlar tarafından düzenlenecek geçit törenlerine katılmaya davet ediyorum. Bugün görevimiz iktidarın Cumhuriyet’i yok saymasına tepkimizi ve Cumhuriyetimize sahip çıkma irademizi bu geçit törenlerine katılarak göstermektir.” (s)  
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.