CHP Kırklareli Milletvekili Kesimoğlu Telekulak Komisyonu’nda

8
* Yasa Dışı Dinlemeleri araştırmak için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nun 4 CHP’li Vekilinden biri olan Mehmet Siyem Kesimoğlu; “Yasa dışı dinleme ve izlemelerin kaynağını ortaya çıkarmak, hukuksuzlukların hesabını sormak için çalışacağız” dedi.
HABER MERKEZİ 
Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) yasa dışı dinlemelerin araştırılması için vermiş olduğu araştırma önergesi kabul edildi. Kamuoyunda “Böcek Komisyonu” ya da “Telekulak Komisyonu” olarak bilinen Meclis Araştırma Komisyonu resmen kuruldu. 
Komisyonun yasa dışı ve yasal olup da sınırları aşan dinlemeleri araştıracağı açıklandı. “Böcek Komisyonu”, 3 ay boyunca, dinlemelerin yasal sınırlarda nasıl yapıldığına ilişkin uzmanlarından bilgi edinecek ve yalnız ses değil kişilerin özel yaşamlarına ait yasadışı görüntü kayıtlarını da mercek altına alacağı bildirildi. 
Ayrıca, bunların çeşitli medya ortamlarında yayınlanması gibi suç teşkil eden faaliyetlerin nasıl ve hangi araçlar kullanılarak yapıldığı, bu araçların nasıl temin edildiği, bu konuda mevzuatta herhangi bir eksiklik olup olmadığı araştırılacak. Sorunun çözümü amacıyla alınması gereken yasal, idari ve istihbari önlemler tespit edilecek. Komisyonun, dinleme ve gizli kamera kaydı mağduru olan kişilerin bilgilerine başvurması da bekleniyor. 
Toplam 17 üyesi olan komisyon AKP Tokat Milletvekili Zeyid Arslan başkanlığında çalışacak ve AKP 10 Milletvekiliyle temsil edilecek. CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet S. Kesimoğlu da komisyonda CHP’yi temsil edecek. Kesimoğlu’nun yanı sıra komisyonda CHP’yi temsil etmek üzere İlhan Cihaner, Namık Havutça ve Erdal Aksünger seçildi. Komisyonda MHP’den iki, BDP’den ise bir milletvekili çalışmalara katılacak. Komisyona katılmak için 70 milletvekili başvurmuştu. 
Komisyonda CHP’yi temsilen görev yapmak için seçilen Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu yaptığı yazılı açıklamasında şunları söyledi: 
“Yasa dışı dinlemeler ve izlemeler demokratik haklarımızı gölgelemekte, hepimizin yüreğimizi acıtmakta olan gelişmelere neden olmaktadır. İnsanları tedirgin eden, sindiren, soruşturmalarda kullanılması suç olduğu halde özel hayatlarına ilişkin bilgileri toplumsal bilgi haline dönüştüren bu dinleme ve izlemelerin kaynağının ortaya çıkarılması, sorumluların cezalandırılması gerekmektedir. Mecliste kurulan bu komisyonda CHP’li üyeler olarak bizler işte bunun mücadelesini vereceğiz.” 
AKP döneminde Türkiye’nin Telekulak Cumhuriyeti’ne dönüştüğünü belirten Kesimoğlu, 3 ay yoğun bir tempoda çalışacaklarını, gerekirse 1 ay uzatma alacaklarını, yurt içi ve yurt dışında, kamu kuruluşlarında incelemelerde bulunacaklarını ve hukuksuzlukları ortaya çıkarmak için çalışacaklarını söyledi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here