CHP İlçe Başkanı Adayı Turabi Kayan’dan çok önemli vaatler

27
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Lüleburgaz İlçe Başkan Adayı Turabi Kayan Köşe Yazarımız Özkan Başaran’a yaptığı açıklamada İlçe Başkanı seçildiğinde yapacaklarını açıkladı.
HABER MERKEZİ
8 Nisan 2012 Pazar günü yapılacak kongre öncesi Lüleburgaz’da siyasi tansiyon gitgide artıyor. 3 adayın seçime gireceği seçimde ibre Turabi Kayan’ın lehine doğru kayarken, diğer adaylar da harıl harıl çalışıyorlar.
Diğer adaylardan Zafer Seber çok iddialı. Lüleburgaz’da birleşik güçlerin adayı şeklinde yorumlanan Zafer Seber bir taraftan iki CHP Milletvekili’nin de desteğini alırken öte yandan da eski Vekillerden Tansel Barış ve Gürcan Ersin’in de desteğiyle hareket ettiği konuşuluyor.
Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak’ın ortada göründüğü seçim ortamında, Turabi Kayan bütün güçlere karşı siyasi bir savaş veriyor.
CHP Lüleburgaz Örgütü’nün bütün güçlere karşı tek başına aday çıkmasına sempati duyduğu gözlemlenen Turabi Kayan geçtiğimiz seçimlerde 3. sıradan aday olmuştu. 
Bundan önceki CHP Lüleburgaz İlçe Başkanlığı’nda istifa ederek Milletvekili Aday Adaylığı’na müracaat eden Turabi Kayan Lüleburgaz Delegesi’nden en çok oyu alan aday adayı olmuştu.
Milletvekili Adayı olduktan sonra aşırı bir çalışma ile dikkatleri üzerine çeken Turabi Kayan CHP’nin Lüleburgaz’da aldığı yüksek oylarda önemli rol oynamıştı.
Bölgedeki CHP’lilerin Turabi Kayan’ın önü kesilmez şeklindeki sözleri artık dillere pelesenk olduğu bir ortamda seçime girecek Turabi Kayan son araştırmalarda favori olarak algılanıyor.
Eğer seçimi Turabi Kayan kazanırsa İl Başkanlığı Seçimi de farklı şekilde şekillenmiş olacak. Çünkü İl Delege Sayısı ile kilit role sahip olan Lüleburgaz bütün hesapları alt üst edebilir.
Birleşik güçlerin adayı diye nitelendirilen Zafer Seber seçim alırsa, 2 vekilin de önündeki önemli engel gibi gördükleri Turabi Kayan’ın siyasi hayatı noktalanmış olabilir.
Kıyasıya bir yarışın geçeceği kesinleşen CHP Lüleburgaz İlçe Seçimi Kırklareli Siyaseti’nin en önemli Kongresi olacak. Vekil Kesimoğlu’na yakın isimlerden İlhami Zafer Girgin’in Zafer Seber listesinde yer alacağı duyumları Vekil Kesimoğlu ile Vekil Turgut Dibek’in aynı adayda birleştiklerini teyit ediyor.
Lüleburgazlı CHP’lilerin bir türlü anlayamadıkları konu da iki CHP vekilinin yanı adayı destelemesi konusu. Ancak Turabi Kayan’ın 2 vekili aynı adayda birleştirmesindeki ortak noktanın Turabi Kayan’ın ilerde kendilerinin baş edemeyeceği rakipleri olmasıdır. Bunu böyle düşündüğünüzde birleşik güçlerin neden Turabi Kayan’a karşı birleştiklerini anlamdırabilirsiniz.
Eski Vekil Tansel Barış’ın başrol oynadığı seçim sürecinde, eski Vekil Gürcan Ersin’in yeğeni Saygun Ersin’in de Zafer Seber’in listesinde yer alabilecek olması durumu daha da netleştiriyor.
Başkan Halebak’ın Amerika dönüşü takınacağı tutum da ayrı bir önem taşıyor. Ortada hareket ettiği gözlenen Başkan Halebak’ın son hamlesiyle ağrılık verdiği adayın seçim kazanacağı bir ortamın olduğunu konuyla ilgisi olanlar çok iyi biliyorlar.
Öte yandan eski Vekil Yavuz Altınorak da bölgede. Diğer Aday Zeki Akın ile birlikte hareket ettiği gözlenen Yavuz Altınorak da Lüleburgaz’daki seçimi belirleyecek güce sahip. Bazı dengeleri elinde tutan Yavuz Altınorak’ın seçim bitene kadar bölgeden ayrılmayacağını köşe yazarımız Özkan Başaran’a söylediği belirtiliyor. Turabi Kayan ile Zafer Seber arasında çekişmeli bir seçimin yaşanması beklenen CHP Lüleburgaz İlçe Kongresi’nde zaman Turabi Kayan’ın lehine çalışıyor.
Birleşik güçlerin adayı diye nitelenen Zafer Seber’in arkasındaki güçlerin bazılarına tepki gösteren CHP Delegesi Turabi Kayan’ı sevmese de oyunu verecek. Turabi Kayan Lüleburgaz’da seçimi kazanırsa sadece Zafer Seber’i değil, mevcut iki vekil ile beraber, eski iki vekili de yenmiş olacak.
Gazetemiz Köşe Yazarı Özkan Başaran’a yaptığı açıklamada seçimi farklı kazanacağını iddia eden CHP Lüleburgaz İlçe Başkan Adayı Turabi Kayan’ın seçildiği takdirde yapacaklarını kısaca şu sözlerle özetledi;
“Partimizde İşçi, Emekli, Sağlıkçı, Çevre ve Kadın Komisyonları oluşturacağız. Çiftçilerimize yönelik paneller düzenleyeceğiz. Belediye yönetimiyle organik ilişkiler kurarak kentimiz yönetimine partimiz üyelerinin katkısını sunacağız. İşsiz gençlerimize iş olanağı araştıracağız. Tüm iş kollarının sorunlarını içeren toplantılar düzenleyeceğiz. Önceliklerimiz İnsandır, Demokrasidir. İnsan Haklarıdır. Güvenliktir. Yurtta sulh cihanda sulh ilkesini korumaktır. Ahlaktır. Katılımcılıktır. Hoşgörüdür. Onurlu çalışma hakkıdır. Özgün ve çağdaş kültürdür. Herkes için sağlıktır. Yoksullukla mücadeledir. Cinsiyet eşitliğidir. Yeniliktir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.