CHP İl Başkanı Vecdi Gündoğdu;

14
“12 Eylül’de darbeciler tarafından kapatılan siyasi partilerden geriye sadece en güçlü olarak CHP kalmıştır”

HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu yaptığı yazılı açıklamasında, Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu’nun Abant Platformu’nda yaptığı CHP ile ilgili olarak Valilik Makamı’na kadar yükselmiş bir kişinin söylemiş olduğu sözlerin nereye gideceğini bilmesi gerektiğini belirterek şunları kaydetti:
“İlimiz Valisi Sayın Cengiz Aydoğdu’nun Fethullah Gülen’in de Onursal Başkanlığı’nı yaptığı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nca düzenlenen Abant Platformu’ndaki konuşmasını üzüntüyle izledik.
Sayın Vali’mizin “DP’nin 1950 de iktidara geldiğinde CHP’yi kapatıp, ikinci Cumhurbaşkanımız olan İnönü’yü de tarihteki huzurlu yere göndermemiş olması en büyük talihsizliktir” diye yapmış olduğu açıklamalar sadece biz CHP’lileri değil sağduyulu tüm vatandaşlarımızı da derinden yaralamış ve üzmüştür.
Yapmış olduğu konuşmada 1920’li yıllara atıfta bulunarak, Türkiye 1920’li yıllarda hafızasını kaybetti demiştir. Biz Kırklareli’de yaşayan sağduyulu vatandaşlar ve CHP’liler olarak Sayın Vali’mizin yapmış olduğu bu konuşmayı üzüntü içerisinde ertesi gün gazetelerden okuduk.
Maalesef ülkemizde bürokratik kadrolar siyasallaştıkça bu tür demeç ve konuşmalar bizleri şaşırtmamaktadır. Kırklareli’nde daha önceki dönemde olduğu gibi maalesef Vali’lerimiz, yapmış oldukları konuşmalar, vermiş oldukları demeçler Kırklareli’nin sağduyulu halkını sıkıntıya sokmuştur ve bugünde sıkıntıya sokmaya devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Vali’lerinin görev yetkileri belli iken, Sayın Vali’mizin böyle bir toplantıya katılması, bu toplantıda böyle bir konuşma yapması ve CHP’nin siyasi tarihini aynı zamanda onun ikinci Genel Başkanı İsmet İnönü’yü sorgulaması Sayın Vali’nin görev, yetki ve haddini aşan bir açıklamadır.
Sayın Vali’mizin bilmesini isteriz ki 12 Eylül’de darbeciler tarafından kapatılan siyasi partilerden geriye sadece en güçlü olarak CHP kalmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu günden bugüne kadar geçen süreç içerisinde CHP üstüne düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirmiş bundan sonra da yerine getirmeye devam edecektir.
Sayın Vali’mizin yapmış olduğu bu konuşmasına en güzel cevabı basın aracılığıyla Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroglu vermiştir. Son dönemlerde yaşanan terör ve benzeri olaylardan dolayı ülkemiz sıkıntılı bir dönemden geçmektedir. Yeni bir gerginliğe taraf olmamak için biz CHP’liler olarak Sayın Vali’mizi sadece basın yoluyla kınıyoruz.
Sayın Vali’miz yapmış olduğu konuşmadan sonra almış olduğu tepkilerle böyle bir şey demek istemediğini yanlış anlaşıldığını, üzüldüğünü ulusal basına beyan etmiştir. Bu bir nevi özür dilemedir. Fakat Vali’lik Makamı’na kadar yükselmiş bir kişinin söylemiş olduğu sözlerin nereye gideceğini de bilmesi gerekmektedir.” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here