CHP Anketi’nden ne çıktı?

12
CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek yerel bir gazeteye yapmış olduğu açıklamasında, bölgesindeki mevcut Başkanların başarılı olduklarını ve yeniden aday olmaları gerektiğini söylüyor.
Genel Merkezce yapılan Ankette Kırklareli’deki bütün CHP’li Belediye Başkanları’nın başarılı olduğunun ortaya çıktığını iddia ediyor.
Kaynarca Belediye Başkanı Seyit Uçar’ın yeniden aday olmak istemediğini, Kırklareli Bölgesi’ndeki CHP’li diğer Belediye Başkanları’nın yeniden aday olmak istemeleri halinde adaylıklarının kaçınılmaz hale geleceğini söylüyor.
Vekil Dibek; “Ben şahsen Belediye Başkanlarımızı başarılı buluyorum” diyerek CHP’li mevcut Belediye Başkanlarını aday görmek istediğini açıkça ilan ediyor.
Bu durumda, CHP Kırklareli örgütlerinde emek vermiş partililerine aday olma haklarını da kapatmış oluyor. 
“Mevcut Belediye Başkanlarımız başarılı, ben de Milletvekilleri olarak onların yeniden Başkan Adaylıkları’nı destekliyorum, hiç bir partilim aday olmaya kalkışmasın” şeklinde yorumlanacak sözler sarfediyor.
CHP Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu’nun daveti üzerine İl Örgütü’nün “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” kutlamalarına katıldım.
Başkan Gündoğdu hepimize birer karanfil hediye ederek, günümüzü kutladı. Sonra da günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.
Gündoğdu, konuşmasının ilerleyen bölümlerinde CHP Genel Merkezi’nin partili İl Belediye Başkanları’nın ve 100 binin üstündeki partili İlçe Belediye Başkanları’nın başarı durumlarını inceleyen bir anket yapıldığını anlattı. Nüfusu 100 binin altındaki İlçe Belediye Başkanları’nın durumlarını inceleyen bir anket yapılmadığını da söyledi. Yani Kırklareli Belediye Başkanı dışında İlçe ve Belde Belediye Başkanları’nın durumlarını inceleyen bir araştırmanın henüz yapılmadığını söyledi.
Basın mensuplarından soru istendiğinde ben de, Başkan Gündoğdu’ya birkaç soru sormuştum. Aday Belirleme Yöntemleri konusuna açıklık getirmesini istemiştim. O da gerekli açıklamaları yapmıştı.
Ancak, Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan’ın anket sonucunu sormayı o an için her nedense düşünememiştim. Toplantı sonrası bir İl Yöneticisi Başkan Çağlayan’ın anket sonucunun başarılı olmadığını iddia etmişti. Bununla yetinmeyip bu iddiayı araştırmaya çalıştım.
Kırklareli’nin önde gelen CHP’li dostlarımdan öğrendiğime göre Başkan Çağlayan’ın anket sonucunun ortalama %23’5 olduğunu söyleyen de oldu; %13 olduğunu iddia eden de oldu. %35 olduğunu iddia eden de oldu. Ama % %50’yi geçen olmadı.
Bu iddialardan en iyisi %35 olarak söylendi.  Bu durumda eğer doğru ise; iddia edilen en iyi sonuç bile Başkan Çağlayan’ın halk nazarında başarısız olduğunu gösteriyor.  
Vekil Turgut Dibek, Başkan Çağlayan’ı halkın başarılı bulduğunu iddia ediyor. Peki, hangi kritere göre bu iddiada bulunuyor?  Bu belli değil.
Vekil Dibek’in Elinde bir araştırma var mı? Varsa, bu araştırma sonucunu kamuoyuna açıklaması gerekmez mi?
Sanırım İl Başkanı Vecdi Gündoğdu CHP Genel Merkezi’nin yaptığı bu anket sonucunu biliyordur.
Ortada doğru olup olmadığı belli olmayan söylentiler uçuşuyor.
Bu söylentiler CHP’ye zarar verir. 
CHP’den Kırklareli Belediye Başkan Adaylığı’nı düşünenler de var.
Eski Başkan Kadir Gökçe, Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur’un Aday Adaylığı düşündüklerini yüz yüze konuşarak öğrendim.
Son günlerde ismi konuşulan Gürkan Uras, eskimeyen bir dostum.
Gürkan Uras’ın aday olmayı düşünüp düşünmediğini kendisiyle yüz yüze konuştuktan sonra sizlerle paylaşırım.
Her CHP’linin aday olma hakkı vardır. Anket yapılacaksa Belediye Başkanı Aday Adayları’nın isimleri sorularak araştırılmalı.
Öyle; “Belediye Başkanı’ndan memnun musunuz?” şeklindeki benzer soruları sormakla gerçekçi araştırma yapılmış olamaz.
Vekil Dibek, Başkan Çağlayan’ı ve diğer mevcut Belediye Başkanları’nı da Aday görmek isteyebilir.
Ama, CHP sadece Vekil Dibek’ten ibaret değil. 
Diğer Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun da bu konudaki görüş ve düşünceleri değerlendirilecektir.
Sorulması gereken diğer unsurlardan, CHP İl Örgütü var, Parti Üyeleri var. Sivil Kitle Örgütleri var. 
Açıklanması gereken bir anket sonucu var.
Sakın Unutulmasın, her şeyi izleyen bir de “YÜCE HALK” var…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here