“Cezalardaki amaç caydırıcı olmaktır”

18
* Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nın internet
sitesinde yer alan 2011 Yılı Trafik İdari Para Ceza Rehberine göre yeni
yıldan itibaren trafik cezalarına yüzde 7,7 oranında zam yapılacak.

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Emniyet Müdürü Mehmet Behzat Canbazoğlu Ocak ayında zamlı olarak kesilecek trafik cezalarını Bakanlığın her sene enflasyon oranında arttırdığını düşündüğünü belirterek;
“Bazı suçların artış noktalarında suça göre cezaların caydırıcı olması adına az bir oranla değil 2-3 misli çıkan cezalarda olabilir. Zaten cezaların verilmesindeki amaç caydırıcı olması ve bir daha işlenmemesi içindir. Trafik kazalarında en fazla telefonla konuşurken yapılan kazalardır. Konuşmalarda dikkatin dağılmasından kaynaklanan kazalar çok fazla. Bunun üzerine cezalarda artış olabilir. Buna benzer suçlarda enflasyon oranında artış olmayabilir. Bize ne kadar bir artış olduğunu bildirirlerse bizde o cezalardan uygulamayı başlatıyoruz” dedi.
* 2011’de Trafik cezalarına %7.7 artış
01 Ocak 2011 Cumartesi gününden itibaren ilk 15 gün içerisinde ödenmesi halinde  indirimli en düşük trafik cezası 53 TL, en yüksek ceza ise 15 bin 640 TL olacağı, kırmızı ışık ihlali yapanlara 140 TL ceza uygulanacağı ifade edilen yazıda alkollü araç kullananların ilk kez yakalanmaları durumunda 590 TL, ikinci defada 739 TL, üçüncü ve üçten sonra ise bin 185 lira ceza ödenecek.
Ayrıca, alkollü araç kullanan sürücülerin geriye doğru 5 yıl içinde; ilkinde 6 ay, ikincisinde 2 yıl, 3 ve fazlasında ise 5 yıl ehliyetlerine el konulacak. 3 veya daha fazla alkollü yakalanan sürücülere en az 6 ay hapis cezası verilecek. Bu kişiler, sürücü davranışlarını geliştirme eğitimi ile psiko-teknik değerlendirmeye de tabi tutulacaklar. Uyuşturucu veya keyif verici madde alarak araç kullananlar da bin 185 lira ceza verecek. Toplu taşım araçlarında sigara içenlere de 75 TL ceza uygulanacak. Hız sınırlarını yüzde 10’dan yüzde 30’a kadar aşanlara 140, yüzde 30’dan fazla aşanlara da 290 lira ceza verilecek.
Geçme kurallarına riayet etmeyen ya da geçmenin yasak olduğu yerlerde sollama yapanlara da 140 TL ceza verilecek. Yasak yere park etme, kurallara uygun park eden araçların çıkmasına engel olacak yerlere park etme, bir araç tarafından geçilirken, geçilen araç sürücüsünün geçilme kurallarına uymaması, önlerinde giden araçları güvenli ve yeterli bir mesafeden izlememek, kavşaklarda gereksiz duraklamak, yavaşlamak, taşıttan inmek veya motoru durdurmak, taşıt yolu üzerinde yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde duraklamak, taşıt yolu üzerinde otobüs, tramvay ve taksi duraklarında duraklamak, gece sis ışıklarının sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakmak, emniyet kemeri  bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak ve kullanmamak, araçlardan bir şey atmak veya dökmek, seyir halinde cep veya araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanmak gibi trafik kurallarını ihlal eden sürücülere 66 TL ceza kesilecek.
Yayaların yürümesine ayrılmış kısımların kullanılmasının mümkün olmadığı veya bulunmadığı hallerde, taşıt trafiğini tehlikeye düşürecek şekilde taşıt yolunda yürüyen, her iki tarafta da yaya yolu ve banket bulunmayan veya kullanılır durumda olmayan iki yönlü trafiğin kullanıldığı karayollarında, taşıt yolunun sol kenarını izlemeyen, yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu  yerlerdeki geçitlerde, yayalar için ışıklı işaret olduğu halde bu işaretlere uymayan, karşıya geçişlerde işaretlere riayet etmeyen, yaya yollarında, geçitlerde veya zorunlu hallerde; taşıt yolu üzerinde trafiği tehlikeye düşürecek davranışlarda bulunan yayalara 66 TL ceza kesilecek. (u.e.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here