“Ceza kesmeyi değil, kuralları uygulatmayı amaçlıyoruz”

6
Trafik’ten Sorumlu Kırklareli İl Emniyet Müdür Yardımcısı Kemal M. Serbes Ramazan Bayramı’nda yapılan Trafik Uygulamaları ile Kırklareli’nin genel trafik durumu hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulundu.


HABER MERKEZİ
Trafik’ten Sorumlu Kırklareli İl Emniyet Müdür Yardımcısı Kemal M. Serbes Ramazan Bayramı’nda yapılan Trafik Uygulamaları ile Kırklareli’nin genel trafik durumu hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulundu.
Kemal M. Serbes yaptığı açıklamalarında şunları kaydetti:
“Bölge Trafiğe bağlı toplam 311 Kilometrelik bir sorumluluk alanımız var. Şehir içerisinde 13 cadde ve ara sokaklar dâhil 270 km bir alan oluşuyor. Bayram süresince 24 kaza meydana geldi. Bunların üç tanesi şehir içerisinde, dört tanesi Lüleburgaz’da, dört tanesi Babaeski ve Bölge trafik sorumluluk alanında, 12 kaza ise Bölge Trafik Müdürlükleri sorumluluk alanlarının çevresinde meydana geldi. Bu kazalardan beş tanesi iki araçlı geri kalan kazalardan 19’u tek taraflı kazalardır. Bunların dokuzu maddi hasarlı kazalar. Neyse ki kazalar sonucunda sadece yaralanmaların olması sevindirici. Tek taraflı araç kazalarının çoğu dikkatsizlikten, yorgunluktan ve Bayram dolayısıyla acele bir şekilde bir yerlere ulaşma telaşından oluştuğunu biliyoruz ve öğrendik. Bayram olması sebebi ile ek tedbirleri aldık ve bunları bayramdan bir gün sonrasına kadar sürekli kontroller yaparak uyguladık. Bizim amacımız ceza kesmek değil. Bizim ilk amacımız herkesin kontrollü ve güvenilir bir şekilde yolculuk etmesini sağlamak bunları başarmanın tek yolu Vatandaşlarımızın bizlere destek sağlamasıdır. Ancak onların desteği ve güveni sayesinde her şeyin üstesinden gelebiliriz.”
* “Kask konusunda geri adım atılmayacak”
Kırklareli İl Emniyet Müdür Yardımcısı Kemal M. Serbes bayramda oluşan kazalar sonrasında ise Kırklareli’deki Trafik Uygulamaları hakkında şunları söyledi:
“Bildiğiniz gibi trafik uygulamaları hakkında sizlerle sık sık bir araya gelip yapılan işlemler hakkında hem pratik hem de görsel açıdan neler yaptığımızı anlatıyoruz. Bunları Araç ve Motosiklet sürücüleri nede anlatıyoruz. İlk üç aylık süreçte 350 Araç sürücülerine Emniyet Kemeri konusunda ve 250 motosiklet sürücülerine ise Kask konusunda hiçbir cezai işlem uygulamadan uyarılarda bulunduk. Kırklareli’de Vilayet Meydanı Atatürk Heykeli’nin önünde bulunan yolda motosiklet kazalarının yaşanmasından dolayı nelerin olabileceğine dair kaza yapan araçları sergiledik. Bunların etkili olduğunu düşünüyoruz çünkü yaptığımız araştırmalar ve kontroller sonucun günde yaklaşık olarak 500-600 kişi araç yapan motosikletlere bakıyor ve şuan ortalama olarak motosiklet sürücülerinin %66’sı kask takmaya başlamış durumda. Trafik eğitimlerimizi dinamik bir şekilde tutmaya çalışıyoruz. Değişik çalışmalarımız devam ediyor. Örneğin Gündüz AVM’nin sahibi olan Hasan Gündüz ile ortak bir proje yürütüldü billboardlar hazırlandı ve yüz tane kask dağıtıldı. Keşke imkânlarımız daha fazla olsa da daha çok dağıtabilsek. Fahri Trafik Müfettişlik Kursu açtık ve 14 Fahri Müfettişimiz Haziran ayı itibari ile göreve başladı. Ayrıca 45 polis arkadaşımıza Trafik ile ilgili kurs verdik ve Trafik cezası kesme yetkisine sahipler. Vatandaşlarımızın görüşleri bizim için çok önemli ve değerli. Kırklareli için söylemek gerekirse dört ana nokta ve bulvar için 50km hız sınırının kaldırılması konusu var bu görüşleri vatandaşlarımız bizlere iletti ve bizlerde Karayolları ile konu üzerine görüştük ve olumlu bir netice elde ettik ve o bölgelerdeki hız sınırı 70 olacak. Vatandaşımızın konu üzerinde haklı olduğunu gördük. Amacımız sürat yapılmasını sağlamak değil trafik akışını ilerletmek. Kırklareli’nde bulunan Ek hizmet binamızın kapısı tüm vatandaşlarımıza açıktır. Her şekilde buraya gelip şikâyetleri varsa şikâyetlerini her hangi bir görüş ve önerileri varsa bunları rahatlıkla dile getirebilirler. Vatandaşımızın desteği olmadan hiçbir şekilde bir şeyin üstesinden gelinemez. Bizler onların görüşlerine önem veriyoruz.” (Serkan Koçtürk)

      

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here