“Çevreyi koruyacağız, çünkü yaşamayı seviyoruz”

18
02-05 Haziran Çevre Haftası ve Dünya Çevre etkinlikleri kapsamında Kırklareli İl Çevre ve Orman Müdürü Fikri Erbaş, Orman İşletme Müdürü Şahin Aybal, Çevre ve Orman Bakanlığı Merkez ve taşra teşkilat heyeti ile Kırklareli Meteoroloji Müdürü Naci Gürbüz 02 Haziran 2010  Çarşamba günü saat 11.00’da Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu’yu ziyaret etti.

HABER MERKEZİ

“Çevre Haftası ve Dünya Çevre Günü” etkinlikleri kapsamında Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu’yu 02 Haziran 2010 Çarşamba günü makamında ziyaret eden İl Çevre ve Orman Müdürü Fikri Erbaş, Vali Aydoğdu’ya Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’dan gelen kutlama mektubunu takdim etti.
İl Çevre ve Orman Müdürü Fikri Erbaş ve heyeti, Vali Aydoğdu’ya göstermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür ederek, Gar Binası önünde hazırlana Eğitim Aracı’na davet etti.
Vali Cengiz Aydoğdu’da yapılan ziyarette, ilk olarak ziyaret heyetine, Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’dan gelen kutlama mektubunu okuyarak şunları kaydetti;
“Türkiye’de sevindirici olan şey, çevre bilinci gelişerek çevreye olan hasiyet arttı. Mesela Lüleburgaz İlçemizin girişinden Lüleburgaz güzel bir şekilde görünüyor ama şöyle bir baktığımda gerçekten üzüldüm. Meskûn mahal olarak ağaçsız bir kent. Baktığınızda sadece çatılar görünüyor, herhangi bir yeşillik göremiyorsunuz. Bizler hala bir şehir konseptini oluşturamamışız. Yeşil alanlarımızı muhafaza etmesini bilmiyoruz.
Mesela İstanbul’da, öyle bir ormanlar olmalı ki, bütün şehrin kirliliği kesilmeli. Dünyadaki pek çok şehirde bu böyle. Yeni kurulan toplu konutlara, kentlere baktığımızda onlarda bu durum sevindirici. Ağaçlandırma ve çevre bilinci bu yerlerde kendini gösteriyor. Mesela eski Ankara düzensizdir. Eskişehir yolu üzerinde gelişen Ankara’nın yeni semtlerinde ciddi bir ağaçlandırma var. Çevre bilincimiz ve duyarlılığımız zamanla artıyor. Türkiye tekrar yeşilleniyor. Bunu bariz şekilde görüyoruz ve bu yeşillenme gittikçe artacak.
Aslında şimdi de kötü evler yapıyoruz. Dünya’da belki de en kötü konutları yapıyoruz. Şu anda evlerimize baktığımızda, hiçbir estetiği olmayan, size bir güzellik hissi vermeyen, psikolojik olarak rahatlayamayacağımız bir yapılaşma içinde evler yapıyoruz. Ama bu çevre bilincimiz ve yeşilliğe olan ilgimiz de git gide artıyor ve bunların önüne geçeceğimize inanıyorum. Daha güzel nasıl olur, diye düşündüğümüzde bunların üstesinden geleceğiz.”
 * “Çevre sizsiniz”
Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ve Bakanlık heyeti tarafından yapılan ziyaretinin ardından Vali Cengiz Aydoğdu, davet üzerine istasyon gar binası önünde hazırlanan Eğitim Aracını da ziyaret etti.
Öğrenciler ve vatandaşlarca alkışlarla karşılan Vali Aydoğdu, etrafını saran öğrencilerle yakından ilgilendi. Vali Aydoğdu, Eğitim Aracında yaptığı konuşmada öğrencilerden çevreyi korumaları konusunda söz alarak;
“İçinde yaşadığımız dünya çevredir. Çevre arkadaşınız, anneniz, babanız, eviniz, dünyamız, güneşimiz, havamız. Çevre olmazsa bizlerde olmayız. Yani çevre sizsiniz. Çevreyi koruyacağız. Çünkü yaşamayı seviyoruz.”dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.