Çevreci Özenir, bisikletle Türkiye yollarında

21
* TEMA Vakfı Mersin Temsilciliği gönüllüsü Ahmet Salih Özenir, küresel ısınmaya dikkat çekmek amacıyla 01 Haziran 2010 tarihinde Mersin’den yola çıkarak 24 günlük bisiklet yolculuğu sonunda Kırklareli’ye ulaştı.

HABER MERKEZİ
Küresel ısınma, nükleer enerji ve çevre kirliliğine dikkat çekmek amacıyla bisikletiyle 01 Haziran 2010 tarihinde Mersin’den Türkiye turuna çıkan TEMA Vakfı Mersin gönüllüsü Ahmet Salih Özenir 28 Haziran 2010 Pazartesi akşamı Kırklareli’ne ulaştı. Özenir, TEMA Vakfı Kırklareli Merkez İlçe Temsilcisi Öğretim Görevlisi Münür Saygın tarafından ağırlandı
Küresel ısınmaya dikkat çekmek ve bisikletin doğa dostu bir ulaşım aracı olduğunu halka anlatmak için Türkiye yollarında pedal çevirecek Ahmet Salih Özenir, Kırklareli’den ayrılırken yaptığı açıklamasında küresel ısınmaya bağlı olarak küresel iklim değişikliğinin bütün dünyayı etkilemeye devam ettiğini söyledi.
Özenir; " Mersin’de yaşayan, Mersin’li, 48 yaşında bir bisiklet sevdalısıyım. Çocukluğumda başlayan bisiklet sevdam 11 yıldan bu yana doğa bisikletçiliği olarak devam etmektedir. Hep istediğim fakat zaman bulamadığım uzun yol gezisine emekli olmam dolayısı ile şimdi zaman ayırabildim.
Haziran ve Temmuz aylarında yapmayı planladığım “Bisikletimle Türkiye Yollarında – 4 Deniz 4 Kapı” isimli gezi, tahminen 2 ay sürecek, 10 etapta 26 şehrin sınırlarındaki 4300 km.’lik bir mesafeyi kapsamakta. Program dahilinde; Akdeniz, Ege, Marmara, Karadeniz’i, İpsala/Yunanistan, Kapıkule/Bulgaristan, Sarp/Gürcistan, Cilvegözü/Suriye Sınır Kapıları’nı, Antalya, Muğla, Aydın, İzmir, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kacaeli, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Antakya, Adana, Mersin illerini gezeceğim.
Amacım küresel ısınmaya dikkat çekmek ve bisikletin doğa dostu bir ulaşım aracı olduğunu halka anlatmaktır. Beklenmedik zamanlarda fırtınalar, kasırgaların oluşumu, ummadığımız zamanlarda şiddetli ve düzensiz yağan yağmurların sonucunda bitki örtüsünden yoksun arazilerde oluşan seller ve buna bağlı olarak meydana gelen toprak erozyonu, can kaybı küresel iklim değişikliğinin en önemli göstergelerindendir" dedi.
Özenir, Amerika Kıtası’nda meydana gelen kasırgalar ve 2009 yılında İstanbul’da yaşanan büyük sel felaketi, Karadeniz bölgesinde meydana gelen toprak kaymaları ve sellerin küresel ısınmadan kaynaklandığını dile getirdi. Türkiye’de son 2 yılda beklenenin üzerinde yağmur yağmasından kaynaklı sel ve toprak erozyonunun boyutlarının aşırı derecede arttığına dikkat çeken Özenir, kar yağışının ise beklenenin çok altında olduğuna dikkat çekerek, yer altı su kaynaklarının özellikle yaz ve sonbahar aylarında azalacağını vurguladı.
Altınova, bunların nedenini ise dünyanın kirlenmesinden dolayı oluşan iklim değişikliğinden kaynaklandığını söyledi. Fosil yakıt ve nükleer enerjiye karşı dünyanın en büyük yenilenebilir enerji kaynaklarının güneş ve rüzgar enerjisi olduğunun altını çizen Ahmet Salih Özenir; "Amerika Birleşik Devletleri, (ABD) Almanya ve Çin’de rüzgar enerjisine büyük yatırımlar yapılmaktadır. Son verilere göre ABD’nin rüzgardan ürettiği elektrik enerjisi 5 milyon hanenin elektrik ihtiyacını karşılamaktadır. ABD gibi elektrik tüketiminin fazla olduğu bir ülkede 5 milyon haneye ulaşmak demek Türkiye gibi az enerji tüketen ülkelerde en azından ortalama bir hesapla 10 milyon konutun bu enerji kaynaklarından faydalanması anlamına gelir." diye konuştu.
Türkiye’nin rüzgar enerjisi potansiyelinin 10 bin megavat olduğu bilgisini veren Özenir, ülke olarak rüzgar enerjisinin sadece 433 megavatını kullandığımızı da aktardı.
Kırklareli’den dün sabah saat 09.00’da yola çıkan TEMA Mersin gönüllüsü Ahmet Salih Özenir 1 Haziran 2010 tarihinde başladığı,"Bisikletimle Türkiye Yollarında-4 Deniz 4 Kapı" adlı bisiklet turunu, 55 günde tamamlamayı planlıyor. (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here