“Çevre Yolu ne zaman hayata geçecek?”

83
* Kent merkezinden aralıksız akıp giden TIR ve Ağır Tonajlı Kamyonlar hayatın bir parçası halini aldı! Çimento ve Yük Kamyonları’nın trafiği teslim almasından dolayı büyük tepki gösteren kent halkı; “Böyle bir durum bu insanlara reva mı? Çevre Yolu ne zaman hayata geçecek?” diyorlar.
* Zortul Medya Grubu olarak, konuyu yerinde araştırdık. Yaptığımız araştırmalara göre; Çevre Yolu için yer belirlenmiş. Ama henüz istimlaklara başlanmamış. 2016 Programı’nda da, böyle bir yatırım görünmüyor! Bölge halkı: “Burada yaşanan ve yaşanacak her trafik kazası bir cinayet olacaktır” diyor.
Şenol Goncagül
Özel Haber
PINARHİSAR halkı bugünlerde burnundan solumaya devam ediyor! Kent içinden geçen ve sayıları da bir hayli yüksek olan TIR ve ağır tonajlı kamyonlar yüzünden, stressiz günlerinin geçmediğini belirten vatandaşlar: “ Çevre yolu, Pınarhisar için şu an için en önemli ve acil konuların başında geliyor. TIR ve kamyonlarla iç içe yaşar durumdayız. Burada yaşanan ve yaşanacak olan olası kazaların adı düpedüz CİNAYET olacaktır. Oy istemeye gelen siyasetçilerimizin, bu konuda neler yaptıklarını merak ediyoruz!” diyorlar.
* Yer tespiti yapıldı, ama;
Gelen sitemlerin üzerine ilçe merkezinde araştırmalar yapıyoruz. Edindiğimiz bilgiler bir hayli enteresan! Buna göre; Çevre yolu için yer belirlenmiş. Mezarlık yakınındaki bu güzergaha çevre yolunun yapılabilmesi için de öncelikli olarak istimlakların başlaması lazım. Ne var ki, henüz ortada herhangi bir haraketlilik yok! Görüştüğümüz bir yetkili de; “Vize yönünden gelen TRAÇİM ve ait TIR ve kamyonlar, ilçe merkezi üzerinden Lüleburgaz ve Kırklareli üzerinden de Edirne Kapıkule’ye gidiyorlar. LİMAK’a malzeme getiren araçlar ise Vize’den geliyorlar ve ağırlıklı olarak ta Lüleburgaz istikametine gidiyorlar. İşin sadece kent merkezi ile sınırlı bir riski de yok! Kaynarca üzerinden Kırklareli’ne giden kamyonlar, Kızılcıkdere OSB’ne kadar olan bölümde büyük tehlikeye sebep oluyorlar. Lüleburgaz’a gidenler de, dar köy yollarında, aralıksız seferler yapıyorlar. Özellikle de köy içlerinden geçerlerken herkes nefesini tutuyor! Bildiğimiz kadarı ile de, çevre yolunun yapımı için 2016 yılında kayıt yok! Yani, şu an itibariyle 2017 Programı’na kadar bu yolun yapılması hayal!” diyorlar.
* “Destek bekliyoruz”
Yaşanan bu gelişmelerden dolayı sadece vatandaşlar değil, Belediye Başkanı Mustafa Cingöz de rahatsız! Başkan Cingöz; “Önümüzdeki süreçte, hükümetin yeniden belirlenmesi ile birlikte, yeni vekillerimizin de bu konuya eğilmelerini ve en yakın zamanda çevre yolunun yapılmasını arzu ediyoruz” diyor.
* Kamyoncular çaresiz
İlçe merkezinin tam ortasından ve saniyelik aralarla gelip geçen TIR ve Kamyon Sürücüleri’nin de görüşlerini alıyoruz. Araç sürücüleri; “Sonuçta bu ürünlerin ve malzemelerin bir şekilde gidecekleri yere ulaşmaları lazım. Fabrikaların bu konularda bir inisiyatifleri yok. Onlar, ürünlerini fabrika kapısından satıyorlar ve teslim alıyorlar. Kooperatifler ve Kamyoncular da, kendilerine Trafik Komisyonları’nın gösterdikleri güzergahı kullanıyorlar. Elbette ki, mevcut durumu kabullenebilmek veya aynı zamanda irer vatandaş olarak ta tasvip edebilmek zor. Burada her iki tarafı da kurtaracak olan, çevre yolunun devreye girmesidir” diyorlar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here