“Çevre, büyük bir tehditle karşı karşıya”

9
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman “5 Haziran Dünya Çevre Günü” dolayısıyla yayınladığı mesaj<ında şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
“İnsan yaşantısının ayrılmaz bir parçası olan çevre, yine insanın sorumsuz uygulamaları neticesinde bugün büyük bir tehditle karşı karşıyadır. Bu durum, bir bütün olarak tüm doğayla birlikte, en başta yine insanı ilgilendirmektedir. 
Yüzyıllardır ihmal edilen çevrenin, bilinçsiz ve sorumsuz sanayi yatırımlarıyla birlikte büyük bir felakete dönüşmesi, hiç de sürpriz değildir. Şaşırtıcı olan; tüm dünyanın, artık günlük yaşantımızı dahi bire bir etkileyen çevre felaketi karşısındaki suskunluğudur. Bazı sivil toplum örgütlerinin bu konulardaki faaliyetleri büyük önem taşımakla birlikte yetersiz kalmaktadır. 
Çevrenin korunmasına dair tavır ve davranışlar, mutlak surette küresel ölçekte yürütülmelidir ve bu noktada herkese büyük görevler düşmektedir. Tüm insanlığı tehdit eden çevre sorunlarının çözümünde temel ilke, doğayı korumak ve kollamak olmalıdır.
Dünya Çevre gününde bizler de bireysel anlamda kendimize özeleştiride bulunup, çevrenin korunması için neler yapıp yapmadığımızı düşünmemiz gerekmektedir. Eğitim düzeyi yüksek olan İlimizde; yol kenarlarına, mesire yerlerine, doğaya çöp atarak, ateş yakarak, şişe kırarak kirletmek gibi can ve mal emniyetini de tehlikeye atma örneklerinde olduğu gibi,  az da olsa çevreye yönelik tehditkar, saygısız tutum ve davranışlara rastlanılmaktadır.
Kamuoyunun bu konuda daha duyarlı olması, söz konusu kişileri uyarması ve gerekirse yasal işlem yapmak üzere ilgili makamlara bildirmesi beklenmektedir. 
Bu duygu ve düşüncelerle Gelecek nesillere daha temiz, yaşanabilir bir Dünya bırakmak umuduyla “Dünya Çevre Günü”nü kutluyor, bütün Kırklarelilileri sevgiyle selamlıyorum.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here