“Çevre bilincine sahip olanlar diğerlerini uyarmalı”

13
* “Dünya Çevre Günü” dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Kırklareli Çevre ve Orman Müdürü Fikri Erbaş; “Çevre bilincine sahip insanlar, bu bilince sahip olmayan insanları uyaracak, çevrelerinde meydana gelen olumsuzluklara tepki gösterecek ve böylece oto kontrol mekanizması devreye girecektir” dedi.

HABER MERKEZİ
“Dünya Çevre Günü” dolayısıyla 05 Haziran 2010 Cumartesi günü saat 09.00’da Vilayet Meydanı Atatürk Heykeli önünde bir tören düzenlendi. Törene; Kırklareli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Kırklareli Çevre ve Orman İl Müdürü Fikri Erbaş, İl Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ve kurum personelleri katıldı.
Kırklareli Çevre ve Orman İl Müdürü Fikri Erbaş’ın Atatürk Heykeli’ne çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.  Çevre bilincine sahip insanların, bu bilince sahip olmayan insanları uyararak, çevrelerinde meydana gelen olumsuzluklara tepki göstereceklerini ve böylece oto kontrol mekanizması devreye gireceğini belirten Erbaş yaptığı konuşmasında şunları kaydetti:
“1972 yılında İsveç’in Stockholm Kenti’nde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan bir kararla, 5 Haziran günü “Dünya Çevre Günü” olarak kabul edildi. İşte bu tarihi karar münasebetiyledir ki, bugün burada, artık her zamankinden çok daha fazla öneme haiz olan çevre konulu bu anlamlı günü yad etmek için toplanmış bulunuyoruz.
İçinde bulunduğumuz yüzyıl pek çok teknolojik imkânları insanlığın imkanlarına sunarken, bir yandan da insanlığın ortak malı olan çevreden geri getirilmesi zor hatta imkansız olan varlıkları alıp götürmektedir. Hızla artan nüfus ve buna bağlı olarak beslenme, enerji, eğitim, çarpık kentleşme, sağlıksız sanayileşme, azalan ve tükenen canlı türleri, artan kirlilik ve iklim değişiklikleri dünyamızın en önemli çevre sorunlarını oluşturmakta, doğal kaynakların hızla tüketilmesi ise bu olumsuzlukları en üst seviyeye çıkarmaktadır.
Çevre bilincine sahip insanlar, bu bilince sahip olmayan insanları uyaracak, çevrelerinde meydana gelen olumsuzluklara tepki gösterecek ve böylece oto kontrol mekanizması devreye girecektir.
Toplumun tüm kesimlerini çevre konusunda bilgilendirmek, bilinçlendirmek, olumlu ve kalıcı davranış değişiklikleri kazandırmak ve fertlerin aktif katılımlarını sağlamak çevre eğitiminin temel hedefidir. Bu hedef doğrultusunda, yeni bir insan tipini ahlak anlayışını ve tüketim bilincini topluma kazandırmak, ihtiyacı kadar tüketen, gelecek nesillere karşı sorumluluk hisseden, çevre sorunlarına karşı duyarlı ve bilinçli bir insan modeli yetiştirmek konularında şüphesiz ki en büyük görev ailelere ve öğretmenlere düşmektedir.
Kirlenme tüm yaşam alanlarında her geçen gün artıyor ve bizler istemeden de olsa çevreyi kirletmeye devam ediyoruz. Unutmamalıyız ki sorunun kaynağı nasıl bizlersek çözümü bulacak olan, buna dur diyecek olan da yine bizleriz.”
Konuşmanın ardından Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen “Temiz ve Güzel Bir Çevre İçin El Ele” konulu Sunu Yarışması’nda 1. olan Lüleburgaz Ramazan Yaman İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi Miray Sırcan’a ödülü olan Bisiklet Sertifikası’nı KLÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç verdi. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here