“Çevre Bilinci” etkinliklerle aşılanacak

33
* “Dünya Çevre Günü” dolayısıyla hazırlanan 30 Mayıs 2015 Cumartesi günü Çanakkale Şehitliği gezisiyle başlayacak olan kutlama programı açıklandı.
HABER MERKEZİ
Doğal Çevre’nin korunması amacı ile 1972 yılında İsveç’in Stockholm Kenti’nde Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı toplandı. Bu toplantıda çevre sorunları ele alındı. Çevre kirlenmesine karşı üye ülkeler ortak çözüm yolları aradılar. Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda 5 Haziran Günü’nün “Dünya Çevre Günü” olması kararlaştırıldı. Her yıl Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerde 5 Haziran Dünya Çevre günü olarak değerlendirilir. Ülkemizde bu amaçla 1978 yılında Türkiye Çevre Sorunları Vakfı, daha sonra Çevre Müsteşarlığı kuruldu. Başbakanlığa bağlı Çevre Müsteşarlığı 5-11 Haziran tarihleri arasında “Çevre Koruma Haftası” kabul edildi.
Kutlama programı 3 Haziran 2015 Çarşamba günü saat 09.00 da Kırklareli Valisi Esengül Civelek’i makamında ziyaret ile başlayacak. 09.30’da Kırklareli Barajı DSİ Tesisleri’nde kahvaltı ve çevre temizliği yapılacak. 04 Haziran Perşembe günü Valilik önü, Bankalar Caddesi, Belediye önü, Karaumur Caddesi, Hastane Caddesi, İstasyon Caddesini kapsayan yürüyüş gerçekleşecek. 10.30 da Çakıllı Ergene Nehri Doğuşuna teknik bir gezi ve Piknik düzenlenecek. 
Program 05 Haziran Cuma günü Vilayet Meydanı’nda saat 09.30 da Çelenk Sunumu, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam edecek. 09.45’te İl Özel idaresi Şeker Depoları Kongre Merkezi’nde bir program düzenlenecek. Bu programda Kırklareli Çevre ve Şehircilik il Müdürü Ahmet Akbulut, Kırklareli Valisi Esengül Civelek ve Kırklareli Belediye Başkanı M. Siyam Kesimoğlu birer konuşma yapacaklar. 
Konuşmaların ardından “Çevre Bize Emanettir, Onu Koruyalım” konulu Kompozisyon Yarışması’nda 1. gelen eserlerin okunarak ödülleri verilecek. Atık Pil Toplama Yarışması’nda dereceye girenler için ödül töreni gerçekleşecek. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here