“Çevre Bilinci” aşılandı

1
* T.C. Kırklareli Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından “5 Haziran Dünya Çevre Günü” dolayısıyla düzenlenen etkinlikler ile “Çevre Bilinci” başta minik öğrenciler olmak üzere toplumun her kesimine aşılandı.
 
HABER MERKEZİ
“5 Haziran Dünya Çevre Günü” Haftası her yıl olduğu gibi bu yılda çeşitli etkinliklerle kutlandı. 5 Haziran 2015 Cuma günü saat 09.30’da Kırklareli Vilayet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na etkinlikler kapsamında Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve TEMA Kırklareli İl Temsilciliği çelenk koydu. Ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Çelenk sunumu törenine; Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Gider,  Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Akbulut, TEMA Temsilcileri ve Gönüllüleri, Kurum Müdürleri ve öğrenciler katıldı.
“5 Haziran Dünya Çevre Günü” Etkinlikleri Şeker Pancarı Depoları Konferans Salonu’nda saat 09.45’te düzenlenen Ödül Töreni ile devam etti. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün düzenlediği “Temiz Çevrem" isimli Kompozisyon Yarışması’nda dereceye giren eserlerin sahiplerine ve "Atık Pil Toplama" Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. 
Düzenlenen Ödül Törenine; Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Gider, Kurum Müdürleri, TEMA İl Temsilcileri ve Gönüllüleri ile Öğrenciler katıldı. 
Tören, Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Akbulut’un açılış konuşması ile başladı. Akbulut konuşmasında şunları kaydetti;
“Günümüz dünyası Teknoloji ile her şeyi insanın önüne sunarken çevreden bazı şeyleri alıp götürüyor ve bunların geri gelmesi bile imkânsız.  Hızla artan nüfus ve insanların beslenme şekilleri, çarpık kentleşme, sınırsız sanayileşme azalan ve tükenen canlı türleri, artan kirlilik gibi artan sorunlar çevremizin en önemli sorunları olarak önümüze çıkıyor. Bunları engellemek bizlerin elinde kentleşmelere, tüketime dikkat ederek bunları aşacağız. Huzurlu bir çevrede sağlıklı bir şekilde yaşayacağız.” 
Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Gider’de bir konuşma yaparak; “Çevre kirlenmesi insanın verdiği Zaralarla ortaya çıkmıştır. Çarpık kentleşmeler, düzensiz yapılaşmalar ile çevreye ciddi zararlar veriliyor. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için, kirlenmeleri mutlaka önlemeliyiz. Yeşil alanları ve hayvanları korumalıyız. Bilinçsizce çevreye attığımız plastikler doğada 400 yıl kadar kaldığını düşünürsek doğaya verilen zararın farkına varırız. Üzerimize düşen görevleri mutlaka yapmalıyız hepimize yaşanılabilir temiz bir çevrede mutlu bir yaşam diliyorum” dedi.
Son Olarak Vali Civelek’te konuşma yaparak; “Temiz bir çevrede sağlıklı bir şekilde yaşamak hepimizin en doğal hakkıdır. Gelecek nesillere daha temiz, daha sağlıklı, yeşil alanları olan,  ormanları olan, doğal yaşamı olan bir çevre bırakmak hepimizin görevidir.” Dedi. Konuşmalardan sonra Ortaokul öğrencileri çevreyi korumak için and ettiler” dedi.
Şiirler okunmasının ardından Vali Civelek ve protokol üyeleri yarışmada dereceye girenlere ödüllerini verdiler. Program hazırlanan kokteyl ile sona erdi.(Savaş Eskici-Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here