Çetintaş; “Muayenesi yapılmayan araçların satışı yapılmayacak”

11
* Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş; “Yürürlüğe giren yeni düzenleme ile artık muayenesi yapılmayan araçların satışı yapılmayacak” dedi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, yürürlüğe giren yeni düzenleme ile artık muayenesi olmayan araçların satışının yapılamayacağını bildirdi.
Çetintaş konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi’nin artık trafiğe daha güvenli araçların çıkarılması amacıyla tescil aşamasında muayenesi olmayan araçları tescil ettirmeyeceğini ve muayenesiz araçların noterden satış işlemlerinin de yapılmayacağını belirterek şunları kaydetti;
“İlgili mevzuat gereği 20 Şubat 2014 tarihine kadar devredilen araçlarda araç muayenesinin olmaması satışa ve tescile engel bir durum değildi. Yürürlüğe giren yeni düzenleme ile satışla devredilen araçlarda 21 Şubat 2014 Cuma gününden itibaren araç muayenesinin olma şartı getirildi. Daha önce satılan aracın muayenesinin bulunmaması durumunda, her türlü hukuki ve cezai sorumluluk alıcıya geçeceği için aracın muayenesinin olup olmadığı kontrol ediliyordu. Kontrol sorumluluğu alıcı ve satıcıya aitti. Ancak yürürlüğe giren yeni düzenleme ile birlikte satışla devredilen araçlarda 21 Şubat 2014 Cuma günü itibariyle aracın Muayenesinin olma şartı getirildi.”
Trafikten çekmeli ve yurtdışına çıkarma amaçlı satışı yapılan araçlarda muayene zorunluluğunun olmadığına dikkat çeken Çetintaş, satışı gerçekleştirilen aracın muayenesinin olup olmadığının TÜVTURK Sistemi ile yapılan muayeneleri www.tuvturk.com.tr sitesinden kontrol edilebileceğini söyledi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here