Çetintaş; “Ekmeğe 2 yıl aradan sonra 15 Kuruşluk zam yaptık”

19
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, Nisan Ayı başından itibaren ekmeğe yapılan 15 Kuruşluk zamla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, Nisan Ayı başından itibaren ekmeğe yapılan 15 Kuruşluk zamla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.
Çetintaş Kırklareli’de en son 18 Temmuz 2012 tarihinde 250 Gramlık Ekmeğin 60 Kuruş olan fiyatının 75 Kuruş’a çıkarıldığını belirterek son zamanlarda maliyet fiyatlarının artmasının ekmeğin fiyatını da arttırdığını belirterek şunları kaydetti:
“Odamıza kayıtlı Fırıncıların ve ekmek üreticilerinin talebi doğrultusunda, son iki senede gelen, un, buğday, akaryakıt fiyatlarına gelen zamların, ekmek fiyatlarındaki kar  marjını dar bir yere çektiğinden dolayı tarife isteklerini müracaat odamıza bildirdiler. Bu konuyla ilgili Meslek Komitesi toplandı. Konuyu değerlendirdi. Odamızın en son Temmuz 2012 yılında Ekmek tarifesi çıkartmış. Son iki senede gelen zamların maliyetleri etkisi hesaplandı. İlgili Meslek Komitesi’nin kararı, odamız meclisi tarafından da onaylanarak, 1 Nisan 2014 tarihinden geçerli olmak üzere 250 Gram Ekmeğin fiyatı 0,90 Kuruş olarak belirlendi. Bu tarifeyi de üyemiz olan fırıncılara tastikleyip verdik. Yani ekmek fiyatlarına 1 Nisan 2014’ten itibaren %20 bir artış gerçekleşti. Son iki senede hammaddeye gelen  %30 girdi artışına istinaden bizde ekmek fiyatlarına %20 bir zam yapıp fırıncılara verdik. 
Şuanda ki artış mevcut durumu içermektedir. Önümüzdeki Temmuz Ayı’nda Buğday rekoltelerinde ciddi bir düşüş yaşanırsa bu fiyat tarifesi de yeterli kalmayabilir. Önümüzdeki günlerde rekolteden dolayı yaşanabilecek fiyat oynamaları bu fiyatları arttırabilir. Meslek Komitemiz bizim tarifemizi Trakya’daki diğer tarifelerle karşılaştırdı, diğer illerde de bu tarifedaki fiyatlar geçerli. Diğer illerdeki odaların verdiği tarifelerden bir farkımız yok.” (Savaş Eskici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.