Çepelce Köyü Camii için büyük seferberlik

36
Çepelce Köyü Camii için büyük seferberlik

Isviçre’de camilere minare inşa edilip edilmemesi için halk oylaması yapılırken, sınır komşumuz Bulgaristan’da tamamının müslüman olduğu 1960 nüfuslu Çepelce Köyü’nde dev bir cami inşaatı köylüleri şimdiden heyecanlandırıyor. Bulgaristan’ın Ruen Belediyesi’ne bağlı Pianinitsa (Çepelce) köyü, Cami’sine kavuşmak için duyarlı vatandaşların desteklerini bekliyor. Temelinin atılıp bütçe Müftülükteki bütçe yetersizliği sebebi ile yavaş bir şekilde ilerleyen cami için tüm Avrupa ülkelerinde adeta seferberlik ilan edilmiş durumda.

Çepelce Köyü Camii Derneği üyesi Recep Hacıoğlu ve Müteahhit Simeon Vasilev, Önadım Medya Grubu sahibi Öznur Tüzün’ü 16 Aralık Çarşamba günü makamında ziyaret ettiler. Çepelce Köyü camiinin desteklenmesi için yoğun bir şekilde çalışan Hacıoğlu, Tüzün’e gerçekleştirdikleri ziyarette ümit dolu desteklemelerin haberini alınca mutluluğu gözlerinden okundu. Camii Müteahhiti Simeon Vasilev ise caminin faaliyete geçirilmesi için elinden geleni yaptığını ve 30 yıldan bu yana Bulgaristan’da Türk inşaatçılarla çalışmaktan büyük haz duyduğunu dile getirdi.

Çepelce Köyü Muhtarı Osman Kınalı ise 05 Kasım Perşembe günü gazetemize yaptığı açıklamada şunları kaydetmişti; ”Köyde Osmanlı döneminde inşaa edilmiş fakat tarihi belli olmayan 200 metre kare büyüklüğünde eski bir camii bulunmaktadır. Son yıllarda nüfusun çoğalmasıyla, caminin de eski ve küçük olması nedeniyle köyde yaşayan müslüman halkın dini ihtiyaçları karşılanamamakta. Bu sebeple Müftülüğümüze kayıtlı cemaatimiz, yeni bir camii yapımı için karar alarak bizlere müracat etti. Daha sonra gerekli proje ve inşaat izni alındı. Inşaat işlerini yürütecek ve bütün çalışmaları yapacak cemaat tarafından seçilen 5 kişilik camii derneği de onaylandı. Ardından bu derneğe bağış toplaması ve banka hesabı açması için yetki ve vekâletname de verildi.

Ancak Müftülüğün, caminin yapımı ve tamiri için bütçesinin olmayışı, halkımızn da ekonomik anlamda yetersizliği, elimizi kolumuzu bağlıyor. Bu nedenle, dernek üyelerimiz; Hîdaet Aliev, Osman Osman, Mustafa Ali, Hamza Osman ve Recep Islam, dünya genelinde yardım toplamakla görevlendirildiler. Kendi bölgemizde tüm müslüman Türk cemaati olarak yeni bir cami inşaatının çalışmalarını, tüm zorluklara rağmen yaklaşık iki yıldır sürdürüyoruz. Fiili inşaatımız da 6 ay önce başladı. Bölgedeki en güzel örneklerinden birini teşkil edecek olan Çepelce Camii, tüm Türk dünyasının desteği ile Balkanlarda, minarelerinden yayılan ezan sesini, dünyanın her yerindeki Müslüman Türkler’in dayanışması ve desteği ile duyurabilecek.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here