ÇEPEÇEVRE

11
İktidarın İktidarsızlığı 
Tüm Trakya’ya geçmiş olsun, gözün aydın diyemiyorum. Çünkü daha pek çok taş ocağı, orman katliamı ve termik santraller sırada… 
Son iki günde üç tane ÇED Dosyası rafa kaldırıldı. 
Köylüsüyle, kentlisiyle, işçisiyle, öğretmeniyle, siyasetçisiyle kol-kola omuz omuza yaşamı savunduk. Pınarhisar’da, Pazarlı’ da, Kıyıköy’de  
Süreci elbette halk adına sorguladık ve halkın yanında yer aldık. Adına sorgulama sadece yaşam savunucularının, köylünün yahut muhalefet partililerinin sorumluluğunda mıdır? 
Üç muhalefet partili milletvekili ve bir Belediye Başkanı Pazarlı ve Kıyıköy’de halkın üstün menfaatinin savunurken, gözlerimiz elbette halkın temsilcilerinin tamamını aradı… Halkı temsil etmek halkın menfaatini gözetmekten sorumlu tüm Trakya Milletvekilleri’ni, İl Genel Meclis Üyeleri’ni, Belediye Başkanları’nı, İl Başkanları’nı, İlçe Başkanları’nı yanımızda görmek isterdik. Çünkü kendimi de katarak söylüyorum Köy-Köy, Belde-Belde, Mahalle-Mahalle dolaşıp oy isterken ne adına istedik? Hakları savunma ve koruma adına… Peki, şimdi sözümüzü tutma zamanı değil mi? 
Tek derdimiz yakamıza takacağımız rütbe mi? Yoksa kıçımızı koyacağımız döner koltuk mu? 
Önümüzde iki seçeneğimiz vardı: 
HALK/RANT 
Halkın yanında durmayanlar nerede duracaklar? Poyralı kadınlarımız, pekmezini, pancarını korumak için, çoluğunu çocuğunu, yerdeki karıncanın hakkını savunmak için ÇED yapılacağı park masalarını kepçe ve tavalarla işkâl ederken  
Yaşlı bi amcanın sesi yükseldi kalabalıkların arasından ve patladı suratımızda şıraaaaak diye…  
Siyasiler nerde? Oy zamanı kapımızı aşındıranlar nerde? 
Sahi bende soruyorum neredeydiniz? 
Yeriniz neresi? 
Hamitabat Termik Santrali’nin bilimsel verilerle bölgemize verdiği zararı bilim adamları ortaya koyarken, halen kömüre geçeceği yönünde konuşmalar kulağımıza gelirken, neden hiçbir vekil ağzına almaz, konuşmaz bu konuları. Bir açıklama yapılmaz! 
Besin zinciriyle “ağır metalin” ölümcül etkilerine maruz kalmanız için Ergene’ye uzak yahut yakın olmanız fark etmezken kanser riski tüm Trakya insanı için gün ve gün artarak devam ederken neden kimse konuşmaz bu konuları? 
Kırklareli Çevre ve Şehircilik Md. Sitesi’ne girin, kaç tane ÇED ve ÇED gerekli değildir kararı verilmiş duyurusu var. Ve hangi şirketlere ait olduğu orada yazıyor. 
Trakya topraklarının “Tarımsal Sit” ilan edilmesini neden kimse konuşmaz?
3 yıldır bakanlığının masasında bekleyen “Kırklareli’nin Turizm Kenti” Dosyasıyla ile ilgili neden hiç kimse konuşmaz
Ya da bakanlıktan 1/100.000’lik Planları yapma yetkisi alan Tekirdağ Büyük Şehir Belediyesi’ne neden kimse görüş bildirmez
Kuşatılmışık hey halkım(!) Kuşatılmışık(!) 
Kaşığımızdaki yemekte, içtiğimiz suda, havamızda kuşatılmışık. 
Bu kuşatılmışlığa siyasiler olarak Poyralı kadınların cesaretini göstererek, tencere tava çalacak mıyız? Yoksa tencere tava seslerine kulak mı tıkayacağız? 
Karıncanın hakkını savunacak kadar cesur olanlar karşısında, Trakya’yı koruyamayacak kadar zavallılar olarak, tencere tavalara kulaklarımız tıkayıp, "Görmedim-Duymadım-Bilmiyorum" diyerek üç maymunu mu oynayacağız?
Bulut sınır tanımaz. 
Rüzgâr sınır tanımaz. 
Güneş hiç tanımaz! 
O zaman mücadele sınır tanır mı? 
Partili olmak sınır tanır mı? 
Ölüm sınır tanımazken; 
Yaşamı savunmaksa mesele hep birlikte savunacağız. 
Hangi partiden, hangi ilden, hangi bilmem neden olursan ol 
Yaşamı savunmak için sınır tanıma! 
İktidar partisi yetkilileri yaşamı savunmaya davet ediyoruz. 
Bu günlerde koalisyon çalışmaları nedeniyle birbirine yaklaşan partileri, Kıyıköy’de, Pazarlı’da, Pınarhisar’da bir arada göremedik. Oysa ne kadar isterdik. Kol-kola, omuz-omuza birlikte yürümeyi. Pazarlı köyünde ki küçük Kardelen ne diyordu; “bu köy benim!” şimdi sıra sizde sayın vekiller.
Öncelikle hükümeti kurma yetkisini verilen AKP Kırklareli Milletvekilimiz Hamdi Irmak’tan sonra da tüm Trakya Milletvekilleri’ni meselelere sahip çıkmalarını ve kamuoyunu aydınlatmalarını bekliyoruz.
Ağustos Ayı’nın 6’sında yine Poyralı Köyü’nde 2 tane ÇED Toplantısı var. Bekliyoruz! 
Direnen halkın ardında kalanlar, iktidarsız kalırlar!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here