Cep telefonu kullanımında Avrupa’yı geçtik!

15
Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Savaş Eskici’nin yaptığı araştırmada, Türkiye’de 16.9 milyonu 3G, 45.1 milyonu da normal olmak üzere toplam 62 milyon cep telefonu abonesi olduğu anlaşılmıştır.
Aynı araştırmada, Tüm dünyada cep telefonu kullanıcısı 4 milyarı aşmıştır. Türkiye de cep telefonu kullanıcısı ise, Avrupa ortalamasının üzerindedir. 
Bu araştırmalardan şunu çıkarabiliriz, 73 milyonluk ülkemizde 62 milyon cep telefonu abonesi bulunuyor. İş yeri ile ev telefonları bu rakamların dışında tutulmuştur. Buna göre; 6-7 yaş altı ila 80 yaş üzeri ve çekim dışı ile kırsal ve dağlık bölgelerde yaşayanların dışında kalanlar, yüzde 120 cep telefonu kullanıyoruz demektir.
Bilim Adamları, Bireysel olarak cep telefonlarından kaynaklanan radyasyondan korunmak için şunları öneriyorlar:
“1- Gereksiz ve uzun konuşmalardan kaçınılmalı.
2- Özellikle çocukların cep telefonu kullanımı kısıtlanmalı.
3- Kulaklık kullanılmalı.
4- Numarayı çevirince değil karşı taraf açınca kulağa götürülmeli.
5- Cevap vermeyen numaralarda ısrar edilmemeli.
6- Araç kullanırken cep telefonu ile konuşulmamalı.
7- Kullanılmadığı durumlarda uzakta tutulması.
Bireysel önlemlerin yanı sıra toplumsal düzeyde denetim mekanizmaları önem kazanmaktadır. Bu kapsamda özellikle cep telefonu kullanımını artırmaya yönelik kampanyalarının denetlenmesi, uzun sürelerle konuşmanın teşvikinin önlenmesi, toplun sağlığı açısından çok önemlidir. Ayrıca cep telefonu reklamı kampanyalarında çocukların kullanılması ise kabul edilemez bir durumdur. Bu konuda yasal düzenlemeler geliştirilmelidir” diyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here