Çeltikte hastalık tehdidi

18
Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde, 5 bin dönüm çeltik sahasında ”yanık” ve ”çinko” hastalığı görüldüğü belirtildi.

 

Karaidemir Baraj Sahası Köyleri Sulama Kooperatifi Başkanı İsmail Topçular, yönetim kurulu üyesi Ramis Seyrel, İpsalalı çeltik üreticisi İdris Akalın ile Malkaralı çeltik üreticisi Fikret Şayan, çeltik tarlalarında inceleme yaptı. Malkara’daki 5 bin dönüm çeltik arazisinin yanık ve çinko hastalığından etkilendiği belirlendi.
Topçular, yaptığı açıklamasında çeltikte görülen çinko hastalığının, tarlayı dinlendirmeden devamlı ekim sonucu ve havaların yağışlı, rutubetli olmasıyla aşırı sıcak havadan oluştuğunu söyledi.
Yanık hastalığının ise aşırı yağmur, rutubet ve birden gelen aşırı sıcaklardan dolayı oluştuğunu anlatan Topçular, ”Bunun telafisi çok zor, acilen ilaçlanması gerekiyor. Ama traktörlerimizi buraya sokarsak zarar çok olur. Bu hastalıktan kurtulmanın en iyi yolu havadan ilaçlamadır. Bunun da burada başlaması gerekir” dedi.
İpsala’da çeltik fabrikası bulunan ve Malkara’da kiraladığı 1600 dönüm tarlaya çeltik eken İdris Akalın, geçen yıl da bazı hastalıkların çıktığını, bunun üzerine İpsala’da uçakla ilaçlama yaptıklarını belirtti.
Malkara’da da buna izin verilmesi gerektiğini anlatan Akalın, ilaçlama yapılmazsa çeltiklerin büyük zarar göreceğini bildirdi.
Çinko hastalığı nedeniyle çeltiklerin yapraklarının kahverengi olduğunu, bunun da sürekli ekim yapılarak toprağın güneş görmemesinden kaynaklandığını ifade eden Akalın, bu nedenle çinko gübresi atılması gerektiğini kaydetti.
* ”Uçakla ilaçlamaya izin vermeyeceğiz”-
Malkara Kaymakamı Salih Yüce, İpsala ovasında çeltikten başka bir ürün ekilmediğinden havadan ilaçlama yapılabildiğini belirtti.
Malkara’da bu durumun söz konusu olamayacağını ifade eden Yüce, ”Bu ilaçlama mısıra, ayçiçeğine ve diğer hububata zarar vereceğinden dolayı havadan ilaçlamaya izin vermeyeceğiz” dedi. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here