Çarşamba Pazarı’nın Bulgaristan’dan misafirleri vardı

16
Kırklareli Merkez ilçede kurulan 2 pazardan biri olan ve Trakya’nın en büyük pazarlarından biri olan Çarşamba Pazarı’nda bu hafta Bulgaristan’dan misafirleri vardı
HABER MERKEZİ
Kırklareli Merkez ilçede kurulan 2 pazardan biri olan ve Trakya’nın en büyük pazarlarından biri olan Çarşamba Pazarı’nda bu hafta Bulgaristan’dan misafirleri vardı. Bulgaristan’ın Burgaz Şehri Zanaatkarlar Odası ile Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın birlikte yürüttükleri, “Geleneksel Zanaatkar Meslekleri ve Sınır Ötesi Bölgesi’nde Ekonomiye Uyumlar” Projesi kapsamında saha çalışması kapsamında ilimize Gelen Bulgaristan heyeti Çarşamba Pazarı’nı hem gezdi hemde alışveriş yaptı. Kırklareli Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Can Bahçıvanoğulları ve Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Erdinç Güler’in heyet Kırklareli Çarşamba Pazarı’nın çok büyük ve güzel olduğunu söyledi. Pazarda hem yiyecek hemde giyim üzerine çok çeşit olduğunu söyleyen misafirler, bundan sonra Kırklareli’ye geldiklerinde pazara uğramadan Kırklareli’den ayrılmayacaklarını söylediler. Kırklareli Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Erdinç Güler ise Bulgaristan’dan Çarşamba Pazarı’na ilginin bir hayli fazla olduğunu söyledi. Erdinç Güler Bulgaristan’dan gelen misafirlere yaptığı konuşmada şunları kaydetti; “Sizleri burada ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bulgaristan’dan pazarımıza olan ilgi bir hayli fazla buda pazarcı esnafımızın işlerini kolaylaştırıyoruz. Biz pazarcılar Odasına seçildiğimiz günden beri hedefimiz hem yerli halkı, hemde turistleri pazarımıza çekmek oldu. Bizim yaptığımız araştırmalara göre 350 bin Bulgaristan vatandaşının Dereköy Sınır Kapısı’nda Türkiye’ye giriş yaptığını tespit ettik. Ayrıca 400-500bin kişi Bulgar vatandaşı yine Dereköy Sınır Kapısı’nı kullanarak Türkiye den çıkış yaptığını tespit ettik. Bu sayının bize cazip geldiğinden ekonomik boyutunu araştırarak her iki ülke arasındaki ticaretin nasıl arttırır ve kendi pazarlarımıza siz Bulgar vatandaşlarını nasıl getirir bunun araştırmasını yapıyoruz. Bununla ilgili de Bulgaristan’da Kırklareli Pazarı’nı tanıtmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi. 
* Sıcak hava pazarı etkiledi 
Kırklareli’de son günlerde etkili olan aşırı sıcaklar Çarşamba Pazarını etkiledi. Aşırı sıcaktan dolayı vatandaşlar dışarıya çıkmadığını söyleyen pazarcılar bununda Çarşamba pazarını etkilediğini söyledi. güneşin en etkili olduğu saatlerde pazarın nereyse boş kaldığını söyleyen pazarcılar, akşam saatlerinde biraz olsun hareketlenme olduğunu ancak bununda yeterli olmadığını söylediler. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here