Çarşamba Pazarı’nda Sonbahar Bereketi yaşandı

32
Kırklareli Merkez Sungurbey Caddesi üzerinde kurulan, Trakya’nın en büyük pazarlarından biri olan Çarşamba Pazarı’nda..
HABER MERKEZİ
Kırklareli Merkez Sungurbey Caddesi üzerinde kurulan, Trakya’nın en büyük pazarlarından biri olan Çarşamba Pazarı’nda bu hafta yoğunluk vardı. Çarşamba Pazarın bu kadar yoğun olması Pazarcı Esnafını mutlu etti. Pazarcı esnafı; “Bu ay vatandaşlar kışa hazırlık yapıyor. Turşu, tarhana yapılmaya başlandı. Yine salca yapılarak kış ayına hazırlık olacak ve bunla birlikte halk pazarında yoğunluk domates biber üstünde” dedi
* Domates’te son hafta  
Kış ayları öncesi kadınlarda, sebzeden meyveye, yer fıstığından zeytine birçok ürün depolamanın yanı sıra kurutmalık ,salçalık ve turşu yapılacak yiyecekleri kış aylarına taşıma telaşı yaşıyor.Bunların başında domates geliyor.Soğukların başlamasıyla ve yerli sebzelerin bitmesi nedeniyle  Çarşamba Pazarı’nda  Domates’in kilosu 2 Lira’dan satışa sunuldu. Pazarda diğer fiyatlar: Soğan 1,5 Lira, Barbunya 3 Lira, Tarhanalık Biber 1 Lira, Pırasa 2,5 Lira, Ispanak 2 Lira, Mantar 6 Lira olarak tezgahlardaki yerini aldı.                                                                                          
* Hamsi Kilosu 8 Lira’dan satışa sunuldu
Ülkemizde en çok Marmara ve Karadeniz hamsisi olarak iki çeşidi görülen nisan sonunda kuzeye göç eden hamsi, Kuzeybatı Karadeniz’de ürer. Soğuk aylarda ise kasımdan şubata kadar Trakya kıyılarına ve Marmara’ya göç eder. Nisan Ayı’nda da yumurtlamak üzere Karadeniz’e çıkar. Hamsi esas lezzetini deniz yeterince soğuduktan ve yağlandıktan sonra aldığı için ideal tüketim mevsimi Aralık Ayı’ndan Şubat sonuna kadardır. Çarşamba Pazarı’nda geçtiğimiz hafta kilosu 5 TL. olan Hamsi bu hafta 8 TL ile tezgahlardaki yerini aldı. Pazar esnafı Hamsi’nin haftaya tekrar 5 TL  olacağını ifade etti. (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here