Çarşamba Pazarı’nda kışlıklar yerini aldı

18
* Kırklareli merkez ilçe Karakaş Mahallesi Sungurbey Caddesi üzerinde kurulan Çarşamba Pazarı hareketli bir gün geçirdi.
 
HABER MERKEZİ
Trakya Bölgesinde kurulan en büyük pazarlardan biri olan Kırklareli Çarşamba Pazarı hareketli bir hafta geçirdi.
29 Ağustos 2012 Çarşamba günü sabahın erken saatlerinde pazaryerine gelen esnaflar tezgahlarını büyük bir titizlik ve düzenli bir şeklide kurarak müşteri beklediler. Geçen haftalara göre halk Pazar sabah ve öğle saatlerinde iyi bir hareketlilik yaşandı. Gıda reyonlarına yönelen vatandaşlar, en fazla tükettikleri meyve ve sebzelere büyük ilgi gösterdiler.
Halk pazarında; domates kilosu 1.50-2.50 TL arası, taze fasulye kilosu 3 TL, patates kilosu 1 TL, soğan kilosu 1 TL, patlıcan kilosu 1.50 TL, barbunya kilosu 4 TL, biber kilosu 1.50 TL, salatalık kilosu 2 TL,  bardak eriği 1.50 TL, şeftali 2.50 TL’de satışa sunuldu.. 
*  Çarşamba Pazarı’nda tezgâhlarda yer alan konservelik bezelye yoğun ilgi gördü
Kırklareli Çarşamba Pazarında yerli olarak tezgâhlarda yer alan taze fasulyeleri konserve yapmak isteyenlerden yoğun ilgi gördü.
Asilbeyli Köyü’nde yetiştirdiği bezelyeleri Çarşamba Pazarı’nda satan Mesut Taylan; “Organik olarak yetiştirdiğimiz Taze Fasulyeleri konserve yapmak isteyen ve derin dondurucuya koymak isteyen vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Bazı vatandaşlar derin dondurucuya koymak için 5 kilogram bezelye alırken bazı vatandaşlar ise 20-25 kilogram kadar alıyor. Kış aylarında marketlerden konserve almak istemeyen vatandaşlar kendi konservelerini kendileri yapmayı tercih ediyor” dedi.
Taylan taze fasulyesinin kilogramını 3 TL’den sattıklarını, çok fazla almak isteyen vatandaşlara az da olsa indirim uyguladıklarını söyledi.
* Tarhanalık ve salçalık biber tezgâhlardaki yerini aldı
Kırklareli Çarşamba Pazarında tarhanalık ve salçalık biber tezgâhlardaki yerini aldı. 
Kış sofralarının değişmez çorbası olan tarhana için ve salça yapımında kullanılan kırmızı etli biber, tezgâhlardaki yerini alarak 1.50 TL.’den satışa sunuldu. Levent Atbakan tezgâhındaki kırmızı tarhanalık ve salçalık biberler tamamen organik olduğundan vatandaşın ilgisinin güzel olduğu gözlerden kaçmadı. Atbakan Tarhanalık ve Salçalık Kırmızı Biberleri’nin tamamen organik olduğunu belirterek şunları söyledi:
“ Tarhanalık ve salçalık kırmızıbiberlerim tamamen organik ve katkı maddesi yok. Şuanda Çarşamba Pazarında sattığım biberler yerli ürün. Önümüzü deki haftalarda  ürün üretimi çoğaldıkça  fiyat düşeceğini düşünüyoruz” dedi.(Şahin Gin)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here