Çarşamba Pazarında bu hafta okul telaşı vardı

20
 Kırklareli Merkezde Sungurbey Caddesinde kurulan Çarşamba pazarında diğer haftalara oranla yoğunluk vardı. Okulların açılmasına az bir süre kalması ve havanın güzel……
HABER MERKEZİ
 Kırklareli Merkezde Sungurbey Caddesinde kurulan Çarşamba pazarında diğer haftalara oranla yoğunluk vardı. Okulların açılmasına az bir süre kalması ve havanın güzel olmasını fırsat bilen vatandaşlar Çarşamba pazarına yoğun ilgi gösterdi ve pazarcı esnafının yüzünü güldürdü. 
Giyim ve kırtasiye tezgâhları hareketliydi
 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılının başlamasına 1 haftadan az bir süre kaldığı şu günlerde kırtasiye ihtiyaçlarını karşılaşmak için kırtasiye dükkânları yerine pazarı tercih eden vatandaşlar diğer haftalara oranla Çarşamba pazarını hareketlendirdiler. Bu yoğunluğa rağmen sebze ve meyve tezgahı açan pazarcı esnafı ise işlerin durgunluğundan şikayetçiydi. Vatandaşın en büyük sıkıntısı ise fiyatların geçtiğimiz haftalara oranla yüksek olmasıydı. Kendileriyle görüştüğümüz pazarcı esnafı; ‘’Bu hafta okulların açılma haftası olmasından dolayı pazarın yoğun geçeceğini tahmin ettik ama fiyatların yüksek olması ve vatandaşların bütçelerinin yarısını okul kırtasiye malzemelerine ayırmasından dolayı bu hafta çok sıkıntılı geçti’’dedi.
 Çarşamba pazarında bazı meyve ve sebzeler şu fiyatlarla satışa sunuldu. Üzüm 1kg 3 lira, şeftali  1kg 2 lira, taze fasulye 1kg 3 lira, yerli biber 1kg 2 lira, patlıcan 1kg 2 lira, domates ise 1kg’mı 1 lira ile 0,65 kuruş arasında satışa sunuldu. 
“Salça ve tarhana’lık biber bolluğu”  
Kış ayların vazgeçilmezi olan tarhana ve salçalık biberler de bu haftada tezgâhtaki yerini aldı. Tezgahlarda bol olmasına rağmen tahrana ve salçalık biberlere vatandaşlar rağbet göstermedi. Diğer senelere oranla daha bol olan ve fiyatlarında 1 lira ile 0.75 kuruş olmasına rağmen rağbet olmaması pazarcıyı şaşırttı.
“Turşuluk salata’ya yoğun ilgi”
 Bildiğiniz gibi kış aylarında en çok tüketilen şeylerin turşu geliyor. Kışa girilmesine az bir zaman kala ev hanımların hazırlandığı ve her yemekte yenilen turşu içinde hazırlıklar başladı. Tezgâhtaki yerini alan turşuluk salataya vatandaşlar yoğun bir ilgi gösteriyor. Çarşamba pazarında turşuluk salata satışı yapan Kaan Çalışkan ve Ahmet Özden ; ‘’  Turşu özellikle kış aylarında tüketilen ve değişik sebzelerden yapılan eski bir yiyeceğimizdir. Bizde bu işin ticaretini yapıyoruz genellik en fazla salâtlık rağbet görüyor. Biz 20 senedir bu işin içindeyiz işimizi severek yapıyoruz ve en güzel turşu nasıl yapılır bizde bize gelen müşterilerimize aktarıyoruz’’. Turşuluk salata fiyatları 1kg 2 lira ile 3 lira arasında tezgahlardaki yerini aldı. Salata Turşusu yapmak için bilgilerine başvurduğumuz esnaf şunları da dile getirdi: Salatalık turşusu için öncelikle malzemeleri doğru seçmemiz gerekiyor. Küçük kornişon, iri kornişon veya çengel köy salatalığı, badem adı verilen minik salatalıklardan kullanabiliriz. Bunun dışında içi çekirdekli olan veya büyük boyda olan salatalıklar turşu için çok uygun değildir. Bunlar turşu esnasında içleri boşalır ve kötü bir görüntüye bürünürler. Salatalık turşusunu yaparken eğer uzun sapları varsa onları alıyoruz. Daha sonra sivri bıçak yardımıyla üzerine küçük delikler açıyoruz. Bu delikler dışındaki kabuğu bir şekilde sirke tarafından aşınmasını sağlıyor. Sirke böylelikle içine işleyerek turşuyu olgunlaştırmayı kolaylaştırıyor. Deldiğimiz salatalıkları kavanoza yerleştiriyoruz. Bu esnada aralarına nohut tanelerini ve sarımsakları serpiyoruz. Dilerseniz bu aşamada turşuya farklı aroma kazandırmak için aralarına nane yaprakları ekleyebilirsiniz. Bu esnada hem kabınızın kenarına hem de araya aromayı arttırmak ve olgunlaşmayı daha iyi sağlamak için limon dilimleri ekleyebilirsiniz. Malzemeleri aralara dizdikten sonra turşu suyu hazırlama işlemi ise şu şekilde olmalı. 2 litre su kullanacağız. 2 litre suyun içerisine turşu için özel olan salamura tuzu kullanacağız. Salamura tuzunu suya ilave ediyoruz. Daha sonra 1,5 bardak üzüm sirkesi ekliyoruz. Turşu suyunu iyice karıştırıyoruz. Turşu suyunu hazırladıktan sonra yumurtayla test yapıyoruz. Yumurtayı turşu suyuna bıraktığımızda içinde yüzmesi gerekiyor. Bu tuzunun az olmadığını belirtir. Turşu suyunu hazırladıktan sonra kavanoza doldurabiliriz. Son olarak kavanozun üstünü maydanozdan alacağımız küçük bir demetle ( saplarını ayıklamadan ) bastırarak kapatıyoruz. Bu içindeki malzemelerin yukarıya çıkmasını da engelliyor. Salatalık turşusu bozulmuyor ve turşuya hoş bir koku katacaktır. Artık kavanozun ağzını kapatabiliriz. Serin bir yerde ışık görmeyecek şekilde sakladığınız taktirde 3-4 hafta içerisinde salatalık turşusu olacaktır.
                                                                                                              Serkan Koçtürk
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here