Çarşamba Pazarı’na Sonbahar Bereketi geldi

17

Kırklareli merkez ilçe Sungurbey Caddesi’nde kurulan Çarşamba Pazarı’na Sonbahar Bereketi geldi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin en büyük pazarı olan Çarşamba pazarı Eylül Ayının girmesiyle yaz sezonunun son ürünleri tezgâhlarda yerini aldı. Kış ayına hazır olarak yapılan “Salça, Tarhana” gibi kışlık yiyeceklerin hazırlanmaya başlamasıyla Kırklareli Halkı Çarşamba pazarına akın etti. Kırklareli, Üniversite ve memur kenti olarak’ ta bilindiğinden Üniversite öğrencilerin Gelmesi ve okulların açılmasıyla Çarşamba pazarı hareketlendi.
Kırklareli halkının geleneksel hale getirdiği kışlık yiyecek hazırlıklarının başlamasıyla, Çarşamba Pazarı’nda; Domates, Tarhana Biberi, Taze Fasulye, Barbunya gibi ürünler en çok rağbeti gören ürünler oldu. Balık sezonunun 1 Eylül’de açılmasıyla balık tezgâhları da insanların uğrak yerlerinden oldu. Pazar’da, birçok faydası olduğu bilinen ve tamamen organik olarak köy halkının getirdiği Kızılcık’ta çok ilgi gördü.  Pazar esnafları; “Pazara Sonbahar Bereketi geldi satışlar çok iyi bundan sonrada daha iyi olacağına inanıyoruz” dediler.
Esnaf pazarda fiyatlarında uygun olduğunu söylerken; Domates 1 Lira’dan, Tarhana Biberi 2 Lira’dan, Taze Fasulye 3 Lira’dan, Barbunya 4 Lira’dan, Kızılcık 2 Lira’dan, İncir 4 Lira’dan, Şeftali 4 Lira’dan, Üzüm 3 Lira’dan satıldı. Balık Tezgâhlarında son günlerde havaların serinlemesi ve Lodos’un küvetli olmasıyla fiyatlarda yükselme oldu Hamsi 10 Lira’dan, İstavrit 10 Lira’dan alıcı buldu. (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here