Çapa; “Bugüne kadar 2 bin 700 kişi Hijyen Eğitim Sertifikası aldı”

6
Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve A.S.O Müdürü Hayati Çapa, öğretim yılı başından buyana 2 bin 700 kişinin Hijyen Sertifikası aldığını söyledi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve A.S.O Müdürü Hayati Çapa, öğretim yılı başından buyana 2 bin 700 kişinin Hijyen Sertifikası aldığını söyledi.
Çapa, Hijyen Eğitimi ile ilgili şunları kaydetti;
“Hijyen Eğitimi Yönetmeliğinin,5 Temmuz 2013 tarih,28698 Sayılı Resmi Gazete’de yayımıyla birlikte, Yönetmelikte belirtilen alanlarda çalışanların, Hijyen Eğitimi almaları zorunlu hale geldi. Yönetmelikte belirlenen alanlarda çalışanların kendi alanlarındaki eğitim programlarına katılmaları gerekmektedir. Konunun anlaşılabilmesi için, Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından modüler programları hazırlanan Hijyen Eğitim Alanları ve modüler Programları’ndan ana hatlarıyla söz etmek yararlı olacaktır.
Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı’nda; 1- Cilt Bakımı Hijyen Eğitimi. 2- Dövme ve Takı Hijyen Eğitimi. 3- Güzellik ve Saç Bakım Hizmetlerinde İş Yeri Sahipleri ve İşletenlerin Hijyen Eğitimi. 4- Kuaför (Kadın-Erkek) Hijyen Eğitimi. 5- Makyaj Hijyen Eğitimi. 6- Vücut Bakımı Hijyen Eğitimi. 7- Kaplıca Hamam ve Sauna Görevlisi Hijyen Eğitimi.
Pazarlama ve Perakende Alanı’nda; 1- Kantin İşletmeciliği Eğitimi. 2- Meyve ve Sebze Satış Elamanlığı Hijyen Eğitimi. 3- Su ve Deniz Ürünleri Satış Elemanlığı Hijyen Eğitimi 4- Şarküteri Bakkal ve Gıda Pazarları Satış Elemanlığı Hijyen Eğitimi. 5- Tarım Ürünleri Satış Elemanlığı Eğitimi.
Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı’nda; 1- Aşçı Hijyen Eğitimi. 2- Bar Görevlisi Hijyen Eğitimi. 3- Et ve Et Ürünleri İşletmeciliği Hijyen Eğitimi. 4- Otel Motel ve Lokanta Yöneticileri Hijyen Eğitimi. 5- Pastacı Hijyen Eğitimi. 6- Servis Görevlisi Hijyen Eğitimi. 7- Şef Yiyecek Hazırlama ve Sunum Hizmetleri Hijyen Eğitimi.
Toplum Sağlığını Koruyucu Hizmetler Alanı’nda; 1- Su Temini (Üretimi) Hijyen Eğitimi.
Gıda Teknolojileri Alanı’nda; 1- Cav Üretimi İşleme Elemanı Hijyen Eğitimi. 2- Hububat İşleme Elemanı Hijyen Eğitimi 3- Süt İşleme Elemanı Hijyen Eğitimi. 4- Sebze ve Meyve İşleme Elemanı Hijyen Eğitimi. 5- Zeytin İşleme Elemanı Hijyen Eğitimi gibi Modüler Programları bulunmaktadır” (Kadir Sinici)    

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.