“Can”lar, Topçu Baba’ya koştu, binlerce Gönül Dostu sevgiyle kucaklaştı

8
Kırklareli’nin Kofçaz İlçesi Topçular Köyü’nde, Topçu Baba’yı Anma, Kültür ve Sanat Derneği Başkanlığı’nca, 17 yıldır Geleneksel olarak düzenlenen, “Topçu Baba’yı Anma” etkinlikleri 14 Haziran 2014 Cumartesi günü Binlerce Can’ı buluşturdu.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Kofçaz İlçesi Topçular Köyü’nde, Topçu Baba’yı Anma, Kültür ve Sanat Derneği Başkanlığı’nca, 17 yıldır Geleneksel olarak düzenlenen, “Topçu Baba’yı Anma” etkinlikleri 14 Haziran 2014 Cumartesi günü Binlerce Can Topçu Baba’nın yatırına koşup dua etti.
Ülkenin dört bir yanından, “Gelin Canlar Bir Olalım” söyleşisi ile 7’den, 70’e tüm canların gelerek, nefeslerin söylenip, semahların dönüldüğün her sene yoğun bir katılımla gerçekleştirilen etkinlikler bu sene büyük bir coşku ve heyecanla yapıldı. 
Kırklareli’nin Kofçaz İlçesi’nde, Topçu Babayı Anma Kültür ve Sanat Derneği’nce, bu yıl 17’ncisi düzenlenen etkinlikte, çeşitli şehirlerden gelen yaklaşık binlerce kişiye ücretsiz olarak bol miktarda et ve pilav dağıtıldı.
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Kırklareli ve Babaeski Şubeleri, Lüleburgaz Hacı Bektaş Veli Kültür ve Dayanışma Derneği, Çorlu Cem Vakfı ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen binlerce kişi Topçu Baba Türbesi’ni ziyaret etti ve dua okudu. 
Kofçaz İlçesi’ne bağlı 30 hanelik köyde, 17 yıldır hizmet veren Topçu Baba’yı Anma, Kültür ve Sanat Derneği’nin düzenlediği etkinliğe, birçok Alevi ve Bektaşi Federasyonu ve Derneği’nin yanı sıra; Kofçaz Kaymakamı Mehmet İlidi, CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, Kırklareli Belediye Başkan Vekili Ayşen Kösegil, Kofçaz Belediye Başkan Vekili İskender Sert, CHP Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin, CHP Babaeski İlçe Başkanı Fikri Karaca, CHP Lüleburgaz Eski İlçe Başkanı Türabi Kayan, CHP Eski Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu, Kırklareli Eski Belediye Başkanı ve Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Eski CHP İl Genel Meclis Üyesi Hasan Dağ,  Belediye Meclis Üyeleri, Damızlık Sığırcılar Birliği Başkanı Ali Dermenci, Topçular Köyü Muhtarı Ali Kanaat, Topçu Babayı Anma Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Feride Urdal ve Türkiye’nin çok şehrinden gelen binlerce kişi katıldı. 
Etkinliğin açılında konuşan Topçu Baba Kültürünü Anma ve Yaşatma Derneği Başkanı Feride Urdal, Topçu Baba’nın insanlığı, barışı ve kardeşliği esas alan Bektaşi felsefesinin ve inancının bölgemizdeki temsilcisi olduğunu belirterek şöyle devam etti: "O candır, bir Bektaşi babasıdır. Bu gün buraya Topçu Babamızı bir defa daha anmak, temsil ettiği inanç ve felsefeyi tekrar hatırlamak üzere toplanmış bulunuyoruz. Anadolu’nun Türkleşmesine, Türk dilinin gelişmesine Müslümanlığın bu coğrafya da yayılmasına büyük katkılar sundu. Ünü sadece Anadolu ya değil Trakya ve bütün balkanlara yayıldı. Hünkara bağlı dedeler ve babalar görev alıp canla başla çalıştılar. Balkanlar da Bektaşilik sevgi inancı oldu. İşte Topçu Baba bu inanç erenlerinden bir Can’dır, babadır."
Kofçaz Kaymakamı Mehmet İlidi ise, Topçu Baba’nın asıl kimliğinin Şeyh Mahmut olduğunu belirterek; "Topçu Baba hakkında çok fazla bilgi olmakla birlikte genel olarak Osmanlı Uç beyi ve Bektaşi Dervişi olarak bilinmektedir" diye konuştu. Konuşmaların ardından Topçu Baba’yı Kırklareli CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, Belediye Meclis Üyeleri, ziyaret ederek etkinliklere katıldı. TRT Sanatçısı Hüseyin Yaltırık sahnede türkü söylerken, Çorlu Kırklar Cem Evi Sema Gösterileri beğeniyle izlendi.
Topçu Babayı Anma Kültür ve Sanat Derneği tarafından Topçu Baba’ya adak olarak getirilen 124 kuzu, 16 keçi ve 3 büyükbaş hayvan burada kesilerek büyük kazanlarda pişirildi. Ormanda piknik yapanlar ise aniden bastıran yağmur nedeniyle kilim, gazete, kartonlarla korunmayan çalıştı.
Pişirilen et ve pilavlar traktörlerdeki görevliler tarafından ücretsiz olarak dağıtıldı. Topçu Baba’yı anma günü çeşitli etkinliklerle sona erdi. (Özkan Başaran)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.