Cankurt Medya olarak Bilim Haberciliği Eğitimi’ndeydik

10
* Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin 4 yıllık bir çalışmanın ürünü olan ve TÜBİTAK SOBAG tarafından desteklenen “Bilim Teknoloji ve Yenilik Haberciliği Araştırma yönelimli Atölye çalışması Marmara bölgesinde yayınlanan yerel gazete temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. 
HABER MERKEZİ
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Çiler Dursun’un yönetiminde gerçekleştirilen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen “Yeni Bir Bilim Teknoloji ve Yenilik Haberciliği Geliştirme” konulu araştırma yönelimli atölye çalışması İstanbul Point Barbaros Otel’de gerçekleştirildi.
Çalışmaya gazetemizin de bağlı bulunduğu Cankurt Medya’dan; Yeşilyurt Gazetesi Genel Koordinatörü Hacer Gökkaya, Yeşilyurt Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Savaş Eskici, Babaeski Gündem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ceyhun Çolak, Babaeski Gündem Gazetesi Sayfa Editörü Merve Erduğan katıldı.
“Yeni bir Bilim, Teknoloji ve Yenilik Haberciliği Araştırma Yönelimli Atölye Çalışması”nda Marmara Bölgesi’nde yayın yapın yerel gazete temsilcileri katıldı. Gazetecilerin bilim, teknoloji, yenilik, kent, sağlık ve çevre haberlerini yaparken karşılaştıkları sorunları ve eğilimleri tespit etmeyi amaçlayan atölye çalışmasında "Yeni Bir Bilim, Teknoloji ve Yenilik Haberciliği Geliştirme" yöntemleri anlatıldı. 
Prof. Dr. Çiler Dursun’un yönetiminde gerçekleştirilen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen "Yeni Bir Bilim, Teknoloji ve Yenilik Haberciliği Geliştirme" konulu araştırma yönelimli atölye çalışmasında, Doç. Dr. Sema Becerikli "Dünyada ve Türkiye´de Bilim İletişimi ve Bilim Haberciliği", Prof. Dr. Çiler Dursun " Türkiye´de Bilim, Teknoloji ve Yenilik Haberlerindeki Yapısal Eğilimler ve Sorunlar",    Popular Science Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Şahin Ekşioğlu "Bilim  Teknoloji Makalesi Yazımı" ile hastalandığı için seminere katılamayan  Popular Science Dergisi Yazarı Tuna Emren ‘in hazırladığı "Kaliteli Popüler Bilim Haberleri Yaratmak"  konulu sunumu, Bilim ve Gelecek Dergisi Editörü Ender Helvacıoğlu "Bilim Haberciliği",  Bilim ve Gelecek Dergisi  Yayın kolektifi  Nalan Mahsereci  Bilim Muhabirinin Sözde Bilim, Sahte Bilim ve bilimdışılıkla mücadelesi üzerine sunum yaptı. 
Prof. Dr. Dursun Çiller, önümüzdeki yıl da Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde bilim ve teknoloji haberciliği dersi açılması müjdesini de verdi. 
Gazetecilerin ilgiyle takip ettiği, soru ve yorumlarıyla katıldığı atölye çalışmasında, Prof. Dr. Çiler Dursun 2008 yılından beri TÜBİTAK tarafından desteklenen Bilim, Teknoloji ve Yenilik Haberciliği ile ilgili projeler yürüttüğünü, projenin amacının Türkiye’de bilim, teknoloji ve yenilik haberlerinin okur kitlesini değerlendirmek, bu haberlerin gelişimiyle ilgili öneri toplamak, uzlaşma oluşturmak, gazetecilerin bu haberleri yaparken yaşadıkları sıkıntıları anlamak olduğunu belirtti.  Dursun, Buradan çıkan sonucu kitapçık haline getirerek İletişim fakültelerine göndereceklerini söyledi. 
Atölye çalışmasında bilim yazarlar veya bilim gazetecilerinin bilimi toplumla buluşturma gibi önemli bir role sahip olduğu belirtilerek, dünyada yayılmaya başlayan bilim gazeteciliği kavramından Türkiye’de söz etmenin zorluğuna dikkat çekildi. Çalışmada katılımcıların görüş ve önerileri de alındı.
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiler Dursun yönetiminde gerçekleştirilen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen 111K256 no’lu Proje kapsamında 18 Mayıs 2013 günü İstanbul’da yapılan Bilim Teknoloji ve Yenilik Haberciliği Araştırma Yönelimi Atölye Çalışmasına katılarak, mesleki deneyimleriyle ve görüşleriyle katkıda bulunan katılımcıların her birine katılım belgeleri Prof. Dr. Çiler dursun tarafından program sonunda takdim edildi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here