“Çanakkale Zaferi, tarihte eşine az rastlanan en büyük kahramanlık destanlarından biridir”

9
Kırklareli Vali Vekili H. Volkan Köksal, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin Yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:


HABER MERKEZİ
“Kurtuluş Savaşı’na ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda çok önemli bir kilometre taşı olan Çanakkale Zaferi, tarihte eşine az rastlanan en büyük kahramanlık destanlarından biridir. Bu zafer,  tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün yokluk ve imkânsızlıklara rağmen,  vatanını canı pahasına nasıl savunduğunu göstermesi bakımından da insanlık tarihi içinde çok özel bir yere sahiptir
Vatan topraklarının dört bir yanından gelerek, Çanakkale’de, işgal kuvvetlerine geçit vermeyen kahramanlar; bizim bugün millet olarak sahip olduğumuz birlik ve beraberliğin ne kadar sağlam temellere dayandığını bütün dünyaya en gür sesle ilan etmiştir.
Çanakkale’de ortaya konulan bu sarsılmaz vatan sevgisi, bu millet olma bilinci en büyük zenginliğimiz, en büyük gücümüzdür. Çanakkale ruhu göstermiştir ki, dünyada bu milletin varoluş iradesini kıracak hiç bir güç yoktur.
Kutsal değerleri uğrunda vargücüyle savaşan nesiller, Çanakkale’nin geçilmeyeceğini dünyaya ilan ederken, milletimizin hürriyet, istiklâl, vatan ve bayrağına sahip çıkma kararlılığını da haykırmışlardır.
Çanakkale, bu vatanın canı pahasına nasıl korunduğunun, bu ülkenin nasıl kurulduğunun en güzel örneklerinden birini oluşturmaktadır.
Aziz şehitlerimiz, vatan için canlarını seve seve vermişler, makamların en yücesine erişmişlerdir. Bu toprakların her karışı şehit kanlarıyla sulanmış, Ülkemizin bugünlere ulaşması için sayısız zorluklara göğüs gerilmiştir.
Bu bilinçle, şehitlerimizi gönüllerde yaşatarak, Ülkemizi geleceğe taşımak için çalışıyoruz. İnanıyorum ki, geleceğimiz daha güzel, daha parlak olacaktır. Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.