“Çamlıkta yapılması planlanan hastaneyi istemiyoruz”

19
Kırklareli Roman Kültürünü Koruma Kalkındırma ve Dayanışma Derneği Eski Başkanı Zafer Süpürgeci Çamlık Mevkiinde bulunan roman toplumu insanlarının bu mevkiiye yapılması planlanan Devlet Hastanesini istemediklerini belirtti.

HABER MERKEZİ

Küme Evler Mevkii olarak bilinen ve üzerinde roman vatandaşların yaşadığı alana 18. Madde uygulaması istediklerini belirten Zafer Süpürgeci bu konuda Kırklareli Belediyesi’ne gerekli müracaatları yaptıklarını belirterek şunları kaydetti;
“Küme Evler mevkiinde bulunan çok sayıda toplum insanımızın evi tarla tapusu üzerindedir. Bu alan üzerine 18. Madde uygulaması yapılıp tarla olan araziye arsa vasfı kazandırılmasını istiyoruz. Bizler Kırklareli Belediye Başkanlığı’na bu konu ile ilgili 1500 imza toplayıp Yayla Mahallesi Muhtarlığı kaşesi ile üç ay önce Kırklareli Belediyesi Evrak Kayıt bölümüne bu imzaları teslim ettik. Ancak bizlere somut bir yanıt verilmedi. Bu imzaların bir an önce değerlendirmeye alınıp Belediye Meclisimizce onaylanmasını istiyoruz.”
Çamlık Mevkiine kurulması planlanan Devlet Hastanesini Roman Toplumu olarak istemediklerini belirten Zafer Süpürgeci; “Çamlıkta yapılması planlanan hastaneyi istemiyoruz. Meclis üyelerinin verdiği karar yanlış bir karardır. Hastanenin kurulacağı en uygun yer Dereköy yolu üzeridir.” şeklinde konuşarak bu konuya tepki gösterdiklerini ifade etti.
Belediye Meclisi kararına göre Kasım 2011’de trafikten kaldırılacak olan at arabaları ile ilgilide açıklamada bulunan Zafer Süpürgeci, at arabaları ellerinden alınmak istenen insanlara iş imkânı sunmadan bu uygulamanın yapılmasının yanlış olduğunu belirten Süpürgeci; “Toplum insanlarımız geçimlerini genellikle at arabası sayesinde sağlıyorlar.  At arabaları ellerinden alınacak insanlara resmi kurum veya özel kurumlarda iş imkânı sağlanmasını bekliyoruz. Bu insanların at arabaları ellerinden alınınca, geçim sıkıntısına düşünce, bu insanlar ne iş yapacaklar. Bizler bu konuda çok tedirginiz. Bu insanlara sahip çıkılarak ellerinden at arabalarının alınmasını istiyoruz. Başta valiliğimiz olmak üzere tüm kurumlarımızın roman toplumu insanlarımızın bu sıkıntılarına çözüm bulmalarını istiyorum.” şeklinde konuştu. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here