“Cami tadilatları bizim bütçemizi aşıyor”

7
* Kırklareli İl Özel İdaresi camilerin tadilatını önümüzdeki yıldan itibaren yapmayacak
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Haziran Ayı’nın 4. birleşimi yapıldı. Yoklama ve bir önceki birleşime ait tutanak özetinin okunmasının ardından gündem dışı söz alan CHP’li Meclis Üyesi Aydın Karakoç; “Cami tadilatları bizim bütçemizi aşıyor” dedi.
Camilerin çatı, duvar ve diğer tadilatları için Kırklareli İl Müftülüğü’nün kendi bütçesinde bir pay ayırması gerektiğini ifade eden Karakoç, Özel İdaresi Bütçesi’nin kısıtlı olduğunu, cami tadilatlarının da Özel İdare Bütçesi’ni aştığını söyledi.
Karakoç; “Köylere Hizmet Götürme Birlikleri’nde son zamanlarda önümüze camilerdeki tadilatlarla ilgili talepler geliyor. Camilerin çatılarının, duvarlarının tamir edilmesi konusu sürekli önümüze geliyor. Arkadaşlar biz bayağı zorlanmaya başladık. Bizim Özel İdare Bütçesi ve yapabileceğimiz yardımlarda belli. Bu konuda Kırklareli İl Müftülüğümüzün belirli plan çerçevesinde kendi bütçeleri içerisinden camilerin onarımlarıyla ilgili bir pay ayrılmasının doğru olacağını öneriyorum. Bu konuda müftülükle görüşmemiz gerekiyor. Bize gelen cami onarımlarıyla ilgili birden çok talep var. Bunlar bizim bütçemizi aşıyor. Camiler bizim yapmamız gerekir ama önümüzdeki yıldan itibaren müftülük programa alırlarsa Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan ona göre bir bütçe talep ederlerse Kırklareli için olumlu olacağına inanıyorum” dedi.
Meclis Başkanı Behçet Şen ise, Özel İdare Bütçesi’nin kısıtlı olduğunu Aydın Karakoç’un sunduğu öneriye katıldığını ifade ederek;
“Diğer ilçelerde de bu tür sorunların olduğunu düşünüyorum. Ama kırsal alandaki köylerde camilerde para toplanmıyor. Bir tek bayramlarda toplanıyor ama bu konu gerçekten hassas bir konu. İl özel İdaremizin Bütçesi malumunuz olduğu üzere kısıtlı. Bizde isteriz daha şık, görkemli, heybetli camilerimiz olsun. Ancak cami onarımları bizim bütçemizi aşmaya başladı. Önümüzdeki yıl müftülük bununla ilgili bir bütçe ayarlasın” dedi. Öözellikle il merkez camilerinde toplanan yardımlar konusuna açıklık getirmek için söz alan AK Partili Meclis Üyesi Ali Kamuran Koçyiğit ise;
“Camilerde toplanan paralar bir komisyon tarafından sayılıyor. Cami İmamı, Dernek Başkanı ve cemaatten bir kişinin bulunduğu komisyon tarafından sayılan paranın miktarı tutanak yapılan tutanakta yazılıyor ve imzalanıyor. Daha sonrasında toplu makbuz kesilerek girişleri yapılıyor” şeklinde konuştu. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here