Çakal; “Milli Marşımız 93 yıldır ay-yıldızlı bayrağımıza yoldaş olmuştur”

19
Kırklareli Ülkü Ocakları Başkanı Olcay Çakal İstiklâl Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabulünün 93. Yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:

HABER MERKEZİ
Kırklareli Ülkü Ocakları Başkanı Olcay Çakal İstiklâl Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabulünün 93. Yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“İstiklâl Marşımızı yazarak Türk Milleti’nin gönlünde ebedi bir şöhret kazanmış olan Millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle yâd ediyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.
12 Mart 1921’de üç kez ayakta okunarak kabul edilen Millî Marşımız, 93 yıldır ay-yıldızlı bayrağımıza yoldaş olmuş; her Türk’ün yüreğinde ve dimağına hürmetle ve muhabbetle kalıcı bir şekilde işlemiştir. Ülkemizin en dar ve sıkıntılı dönemlerinde yazılan İstiklâl Marşı, bu millete olan sonsuz güvenin bir nişanesi, inancın ve azmin hangi güçlükleri yenebileceğine olan imanın mısralara dökülmüş en edebî ifadeleridir.
“Ben ezelden beridir, hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım” ifadelerinde olduğu gibi Türk Milleti’nin özgürlüğe olan aşkını en veciz şekilde anlatımını yine millî marşımızda buluruz. Ülkücü Türk gençliği olarak Türk Milleti’nin bağımsızlığının sembollerinden biri olan İstiklâl Marşımızın nazlı bayrağımızla birlikte sonsuza dek yaşayacağını ve yaşatacağımızı tüm dünyaya ilan ediyoruz. Hiçbir kirli pazarlık ve kirli amaç Türk Milleti’nin bayrak aşkını, vatan aşkını, İstiklâl marşı sevgisini söndüremez.
Akif in de İstiklâl Marşımızda dediği gibi; Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak! Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
Vatanımızda son “ocak” kalıncaya dek İstiklâl Çarşı’mız ülkücü Türk Gençliği tarafından coşkuyla söylenecek ve diğer kutsallarımız gibi yaşatılacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır.
İstiklâl Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u tekrar rahmetle anıyor, 93 yıldır olduğu gibi istiklâl Marşımızla daha nice yıllar diliyoruz.” (Savaş Eskici)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here