Çağlayan; “Kimse öğrenciye karşı fırsatçılık yapmasın”

10
Üniversitelerde kayıt döneminin başlaması ile birlikte Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü’nde hareketlilik başladı. Rektörlük binasında ve Şehir Otogarı’nda……
HABER MERKEZİ
Üniversitelerde kayıt döneminin başlaması ile birlikte Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü’nde hareketlilik başladı. Rektörlük binasında ve Şehir Otogarı’nda Kırklareli Belediyesi olarak bilgilendirme stantları kuruldu ve gelen aileler yönlendirilerek nerde ne şekilde kayıt yapabilecekleri yönünde bilgilendirildi. Öğrenci velilere sabah saatlerinde Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Gülay Tülüş tarafından sandviç ile Kırklareli ile ilgili bilgilendirici evraklar dağıtıldı.
Öğle saatlerinde Kırklareli Üniversitesi Rektörlük bahçesinde Kırklareli Belediyesi tarafından kurulan stantta Pilav dağıtana Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan:
“İlk önce Kırklareli’ye gelen tüm öğrencilerimize merhaba diyorum ve onları şehrimizde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Öğrenci ailelerine de sizlerin evlatları bizim hem emanetimiz hem de evladımızdır. Geçen yıl yapılan kayıtlarda bu hizmet uygulamasını başlatmıştık gelen öğrencilerimize. Gelen burada hemşerimiz olarak kabul ediyoruz. İlk günlerde biraz sıkıntı olabilir çünkü yoğunluk bir hayli fazla. Bizler Kırklareli Belediyesi olarak burada standımızı kurarak sabahleyin sandviç, öğlende de Pilav ve Ayran dağıtımı yaptık gelenlere. Ayrıca bilgilendirme amaçlı Kırklareli il haritası ve öğrencilerin bilgisayardan çıktı alması gereken evraklar var ise Bilgisayar kurduk ki bir an önce işleri sorunsuz bir şekilde halledebilsin diye.  Belediyemizin özel bir yurdu yok. Ancak özel bir yurdu olması için artık mevzuatta. Burada yurtlar kendi stantlarını kurmuşlar ve hizmet vermeye çalışıyorlar. Son iki yılda Pansiyonlar gerekse 1+1’ler bayağı bir hızlandı. Geçtiğimiz senelere nazaran bu sene daha az sıkıntı olacağını düşünüyorum. İkamet konusunda bizimde yardım edebileceğimiz bir şey olursa Kırklareli Belediyesi olarak seve seve yardımcı olabiliriz ve oluyoruz da. Öğrencilerimizin gelmesi ile birlikte daha bugünden hareketlilik başlamış durumda. Açıldıktan sonra daha da hareketlenecektir. Rektörlük ve hocamız sizlere bu konuda daha net bir sayı verebilecektir. Bu sene yeni kayıtlarla yeni fakültelerle öğrenci sayısı bir hayli artacaktır. Şehrimize hareket gelecektir. Hareket demek bereket demektir. Hem sosyal hem Kültürel alışverişin yanı sıra Ticari alışveriş yönünden şehrime katkısı olduğunu düşünüyorum. Esnafımıza özellikle yiyecek, içecek ve kafe sektörüne katkısı var ve olacak. Esnafımızın gelen öğrencilere sahip çıkmalarını standart uygulanma yapmamalarını rica ediyorum. Esnafımızla bu konu üzerine toplantı yapmayı düşünüyorum. Öğrenciye daha ucuz vermeleri yönünde tavsiyede bulunuyorum. Sürümden kazanılsın ya da kar marjını daha düşük tutmasını isteyeceğim. Henüz bizim esnafımız buna hazır değil gibi düşünüyorum. Standart neyse onu uygulamaya çalışıyorlar. Ancak onlarında alışacağını düşünüyorum. Alışmazlarsa ticaret boşluk affetmez ve dışarıdan birileri gelip o boşluğu doldurur. Benim kendi esnafımıza tavsiyem sürümden kazanma yoluna gitmeleri. Kar oranlarını düşürsünler öğrencinin gelişini fırsat bilmesinler ve fırsatçılık yapmasınlar. Öğrenciyi para gibi görmesinler. Öğrenciye hizmet etme görevi üstlensinler ve etsinler ki maddi dönüşümü sürekli olsun. Esnafımızda, Belediyemizde öğrenciye hizmet etmek zorunda çünkü şehrimiz üniversite şehri olmaya çok uygun. Bizim şehrimizde huzur var, asayiş var toplumdan öğrencilerimize sosyal ve siyasal baskı yok. İyi bir öğrenci kenti olacağız yeter ki bu alt yapı işleri halledelim. Gelecek beş yıl içerisinde diğer üniversitelerden çok daha iyi gelişebileceğimizi düşünüyorum” dedi. (Serkan Koçtürk)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here