Çağlayan; “Bütçe’nin 4’te 3’ü personele gidiyor”

26
Kırklareli il Genel Meclisi Kasım Ayı 18. Birleşimi’nde İl Özel İdaresi 2015 Yılı Hazırlık Bütçesi’ni görüşmeye devam etti.
HABER MERKEZİ
Kırklareli il Genel Meclisi Kasım Ayı 18. Birleşimi’nde İl Özel İdaresi 2015 Yılı Hazırlık Bütçesi’ni görüşmeye devam etti.
Meclisin Kasım Ayı 18. Birleşimi 26 Kasım 2014 Çarşamba günü saat 10.30’da başladı. 17. Birleşim’de görüşülmeye başlanılan 2015 Hazırlık Bütçesi 18. Birleşimde de devam etti. Geçen yılın gider tablosu incelenerek, 2015 Yılı Bütçesi hazırlanıyor. Meclis’te hazır bulunan İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Bilal Kuşoğlu ve Mali Hizmetler Müdürü Engin Marmara, Meclis Başkanı ve meclis Üyeleri tarafından sorulan sorulara cevap verdi.
Meclis Başkanı Av. Cavit Çağlayan, hazırlanan bütçenin 4’te 3’ü personel giderlerine harcanmasını İl Özel İdaresi yetkililerine sordu. Soruya Bilal Kuşoğlu cevap verdi. Kuşoğlu; “İl Özel İdaresi bünyesinde 84 araç var. 42 kadrolu şoför personelimiz var, 17 sözleşmeli 5 ay 29 gün çalıştırdığımız personelimiz var ve bu bize yeterli gelmiyor. Bu araçlar şoför olmadan çalışmıyor personel olmadan bu araçların bizde olması, yatması demek, buda demek oluyor ki biz hiçbir yere hizmet götüremememiz ve çalışamamamızdır. Ciddi anlamda personel sıkıntısı yaşıyoruz. Evet, bütçenin büyük bir kısmı personele gidiyor. Buda demek oluyor ki biz bir yerlere hizmet götürüyoruz” dedi.
Engin Marmara’da konuya açıklık getirerek şunları kaydetti; “Biz bu bütçeleri hazırlarken tahmini hazırlıyoruz, bütçe giderleri kısımlara ayrılıyor ve personel giderleri en çok göze batan kısım ama bizim işler personel ile oluyor, sözleşmeli personel alımı yapmasak 17- 18 aracın yatması demektir. Biz Sayıştay tarafından denetleniyoruz, Sayıştay Denetçileri; “Genelde Meclis Üyeleri para yok para az geliyor diye yakınıyorlar fakat geziler düzenliyorlar, gezilere katılıyorlar” diye sitemde bulunuyorlar.” 
Başkan Çağlayan; “Personel giderleri konusunda, Demirköy’de bulunan dökümhane’de İl Özel İdaresi personeli 4 Güvenlik görevlisinin çalıştırmasını eleştirdi. Çağlayan; “ Bu gibi yerlerde bizim tarafımızdan personel çalıştırmasının lüzumsuz olduğunu düşünüyorum. Personel giderlerini çok yüksek buluyorum, Personel giderlerinde kısıtlama yapmalıyız” dedi.
Meclisin, İmar ve Bütçe Komisyonu çalışmalarına devam ediyor. Komisyon çalışmalarını Cuma Günü tamamlayarak meclise sunacak. (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here