“Çağımızın Sorunu; Yeme Bozuklukları” ele alındı

10
Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Sağlık Yüksekokulu tarafından Rektörlük Kültür Merkezi Üst Salonunda “Yeme Bozuklukları” adlı panel düzenlendi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Sağlık Yüksekokulu tarafından Rektörlük Kültür Merkezi Üst Salonunda “Yeme Bozuklukları” adlı panel düzenlendi.
Panelin açılış konuşmasını Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Mustafa Aykaç yaptı. Rektör konuşmasında; Sağlık Yüksekokulu’nun sürekli olarak bilimsel toplantı yapıyor olmasını ve kamuyu bilgilendirmek adına önemli konularda öncülük ederek bilginin paylaşılmasının sağlanmasını takdir etti ve tüm akademisyenlere teşekkürlerini sundu. Beslenme konusunun tüm dünyayı ilgilendiren önemli bir konu olduğunu vurgulayan Rektör Aykaç, tüm insanların beslenme konusunda bilgi edinmesine ve bilinçlendirilmesinin öneminden söz etti.
Panel Başkanlığını Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefa Saygılı’nın yaptığı panelde; Saygılı yeme bozukluklarının psikolojik boyutlarını ele aldı. Yediğimiz besinlerin vücudumuzun ilacı olduğunu söyleyerek ‘Yemek İçin Yaşamamalı, Yaşamak İçin Yemeli’ sözünün hayat felsefemiz olmasının önemine değindi.
Panelistlerden Diyetlif Beslenme ve Danışmanlık Merkezi Yöneticisi Diyetisyen Gözdem Başarır ve Diyetisyen Yeşim Özden konuşmalarında; yeme bozukluğunun ciddi problem olduğunu ve buna yol açan etmenlerin; duygu durum bozuklukları, tartılma korkusu,  uyku bozukluğu, negatif duygular ve ergin bireylerin depresyonları gibi birçok nedenin sebep olduğuna değinmişlerdir. Diyetisyenlerin danışana etik olarak yaklaşması gerektiğini ve öncelikle danışanı iç hastalıkları, psikiyatri ve genel cerrah gibi kliniklere yönlendirdikten sonra tedaviye başlanması gerektiğini vurguladılar.
Panel sonunda Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç katılımlarından dolayı panelistlere plaketlerini takdim etti. (Savaş Eskici)

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here