“Çağdaş ülke düzeyine çıkma yolunda Kırklareli’ne hizmet verme imkanı bulacağız”

18
Valiler Kararnamesi ile Isparta Valiliği görevinden Kırklareli Valiliği
görevine atanan Kırklareli Valisi Ali Haydar Öner, 07 Ocak 2011 Cuma
günü görevine başladı.

HABER MERKEZİ

Saat 14.30’da Kırklareli’ne gelen Kırklareli Valisi Ali Haydar Öner’i eşi Saadet Şen Öner ile birlikte Kırklareli Valilik Binası önünde Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Dr. Mustafa Aykaç ve çok sayıda Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri, Valilik Personeli ve Kırklareli halkı karşıladı.
Vali Öner ve Eşi Saadet Şen Öner, karşılamada bulunan herkesle tek tek tokalaşarak teşekkür etti. Karşılama Mangasını selamlayan Vali Öner,  daha sonra Valilik Makamına geçerek hayırlı olsuna gelen misafirlerini ağırladı. Anadolu Lisesi Öğrencisi Zuhal Akdemir giydiği yöresel kıyafeti ile Vali Öner’e hoş geldiniz diyerek çiçek takdim etti.
Vali Öner makamındaki ilk dakikalarında basın mensupları ile görüşerek, Kırklareli Valiliği görevindeki ilk duygu ve düşünceleri şu sözlerle aktardı;
“Allah mahcup etmesin. Çok şükür bu güne kadar bir mahcubiyete uğramadık inşallah bundan sonrada uğramayız.
Vali olarak Kırklareli 5. görev yerim. 72 yılı mezunu bir kamu görevlisi olarak Giresun’da başlayan memurluğumda çeşitli ilçelerde Kaymakamlık, 93 Eylül’ünden bu yana da Valilik göreviyle ülkemize, ulusumuza hizmet olanağı bulduk. 93-2000 yılları arasında 7 yıllık süreyle Bayburt Valiliği, onu izleyen dönemde Giresun Valiliği, Çankırı Valiliği, 9 Ocak 2009 yılından bu yana da Isparta Valiliği görevleri ifa ettik. Çok şükür Allah bu güne kadar mahcup etmedi. İnşallah bundan sonrada mahcubiyete uğramayız. Kırklareli’ne hizmette bulunmaktan onur ve bahtiyarlık duymaktayım. Daha önce damadımın yemin töreni dolayısıyla Kırklareli’ne ziyaretim olmuştu. Ama ayrıntılı değerlendirmeyi o dönemde yapamamıştık. İnşallah birlikte kamu kuruluşları, yerel yönetimler Türk Silahlı Kuvvetleri, Üniversitemizin rehberliğinde, sivil toplum örgütleri ve yurttaşlarla uyum ve iş birliği içinde Kırklareli’ne hizmet etme, Kırklarelili hemşerilerimizin beklentilerini daha kısa sürede daha iyi bir şekilde gerçekleştirme Atatürk’ün gösterdiği çağdaş ülke düzeyine çıkma yolunda Kırklareli’ne hizmet verme imkanı bulacağız.
Görev yerine başlarken sorular sorulur ki genellikle ilimiz, ilçemizi nasıl buldunuz şeklinde. İlin ilçenin nasıl olduğu önemlidir ancak ondan daha önemlisi kamu kuruluşları, yerel yönetimler, mesleki toplum örgütleri, yargı, silahlı kuvvetleri arasında uyum ve iş birliği var mı? Bunlar hizmete olumlu yansıyor mu? Günü geldiğinde bizimle vedalaşılacak mı? Daha sonraki süreçte özlemle karşılanacak mı? Bunlar önemlidir.
Kırklareli ile ilgili iyi duyumlarımız var. Ülkemizin güzel illerinden birisidir. Bir yanı Karadeniz kıyısı, bir yanı Bulgaristan sınırı, Türkiye’nin Avrupa yakasındaki güzel bir ili. Türkiye’nin gelişmişlik göstergeleri arasındaki birimler son dönemde olumsuz değişmiş. 2008’de 10, 2009’da 21. olmuş ama bunun gerçekçi bir değerlendirme olmadığını düşünüyorum. Birlikte daha iyi noktalara, çalışmaya gayret edeceğiz. Bu konuda basın mensuplarımızın ilgilerine teşekkür ediyorum. İnşallah birlikte iyi şeyler yapmaya, hizmet sektöründeki standardı, kaliteyi yükseltmeye, çevreye duyarlı yatırımları arttırmaya, istihdamı arttırmaya gayret edeceğiz. Hayırlı olsun diyoruz, hepinize çok teşekkürler ediyoruz.”
* “Valimizin değerlendirmesinden sonra bizde kendi açımızdan bir değerlendirme yapabiliriz”
Gazetecilerin; “Son zamanda yapılan bu atama ile Kırklareli’ne geldiniz eski Valimiz Muammer Muşmal merkeze alındı. Bu atama kararı ile ilgili siz Isparta’dayken yerel bir televizyona bir açıklamada bulunarak, Sayın Muşmal hukuka başvurursa bende başvuru yapacağım demiştiniz buna bir açıklık getirebilir misiniz?” sorusuna Vali Öner şu cevabı verdi:
“Şimdi bildiğiniz gibi Muammer Muşmal Valimiz çok değerli bir meslektaşımız yetkili makamların tasarrufları söz konusu. Elazığ Valiliği’nde izleyen dönemde idari yargıya başvurmuştu. Sonra idari yargı kararıyla göreve dönmesi uygun görüldü. Daha sonraki dönemde de Kırklareli Valiliği’ne atanmıştı. Yetkili makamlar Bakanlar Kurulu Sayın Başbakanın takdirini ve Sayın Cumhurbaşkanı’nın onayını gerektiren bir süreç. Ancak Sayın Muşmal Valimizin nasıl bir değerlendirme yapacağını bilemiyoruz. Sayın Valimizin değerlendirmesinden sonra bizde kendi açımızdan bir değerlendirme yapabiliriz.
Ama şimdi onları düşünmenin zamanı değil. Hiç ayrılmayacakmış gibi çalışacağız, yarın ayrılacakmış gibi tedbirli olacağız. Asıl olan faraziyelerle hareket etmek değil, hiç ayrılmayacakmış gibi hizmet peşinde koşmaktır. Yetkili makamların takdirleri bu hizmet akışını sağlamaya yöneliktir.” (s.-c.s.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here