“Çağdaş bir sosyal güvenlik hizmeti veriyoruz”

12
 “Sosyal Güvenlik Haftası” etkinlikleri kapsamında Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü tarafından “Kırklareli SGK’nın Dünü Bugünü” konulu basın toplantısı gerçekleştirildi.


*HABER MERKEZİ
Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü tarafından, Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri kapsamında 04 Mayıs 2010 Salı günü 10.00’da “Kırklareli SGK’nın Dünü Bugünü” konulu basın toplantısı İl Müdürlüğü Eğitim Salonu’nda gerçekleştirildi.
Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Bayram, Müdür Yardımcıları Şerafettin Fide ve Yakup Tamer Çarkçı’nın katıldığı toplantı da, 1 yıl içinde yapılan Hizmet İçi Eğitim, Merkez Müdürlükler, Eğitim ve Bilgilendirme Faaliyetleri, Kayıt dışı istihdamla mücadele (Kadim Projesi), 2010 yılında hayata geçirilen fiziki, uygulama ve hedeflenen projeler konuları işlendi.
İl Müdürü Bayram temel prensibi olan vatandaş odaklı, sürdürülebilir, bürokrasiden uzak çağdaş bir sosyal güvenlik hizmeti verme anlayışı içerisinde çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek şunları kaydetti:
“Müdürlüğümüz taşrada teşkilatlanmaya başladığı 04 Şubat 2008 tarihinden bugüne kadar geçen 2 yıl 3 aylık süre içinde Kurumumuzun sloganı olan "Değişimi Hisset Dönüşüme Ortak Ol" ve temel prensibi olan vatandaş odaklı, sürdürülebilir, bürokrasiden uzak çağdaş bir sosyal güvenlik hizmeti verme anlayışı içinde çalışmıştır.
Bu yapılanma sürecinde fiziki ortamlar iyileştirilmiş, bunun için teknolojik yeniliklerin yanı sıra vatandaşımızın Kurumumuzdan alacağı hizmeti çok rahat ve nezih ortamda alması için her türlü imkan sağlanmıştır. 4/A aktif sigortalılarda Vize 2.431, Pınarhisar 1.435, Pehlivanköy 126, Lüleburgaz 26.145, Kofçaz 118, Demirköy 474, Babaeski 4.631, Kırklareli 11.489, toplam 46.858 olarak belirlendi. 2009 yılının Şubat ayında 43.735, 2010 yılının Şubat ayında 46.858 oldu ve %7.14’lük artışı gösteriyor. 4/B sigortalılarda ise toplam 19.559, 4/C Memur emekli sandığı iştirakçisi 10.566 oldu. Kırklareli’de emekli sayısı ne kadar fazla olursa dengeler o kadar bozulur. Bu güne kadar hatırı sayılır çalışmalar gerçekleştirdik.
* “Hizmet içi eğitime de önem veriyoruz”
Sigortalılarımıza verdiğimiz hizmet kalitesini yükseltmek adına bünyemizde çalışan personelimize hem mevzuatla ilgili hem de hakla ilişkiler, iletişim, beden dilinin kullanılması ve psikoloji dallarında yoğun bir eğitim programı uygulanmış ve periyodik olarak ta uygulanmaya devam ediyor. Mayıs ayının 2. yarısında Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü ile işbirliği yaparak kurumumuz ile ilgili program yapacağız.
* “Kayıtdışı istihdamla mücadele ediyoruz”
Kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda yoğun çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Gerek 2008 yılında çıkartılan kanunla, kamu kurum ve kuruluşlarının işlem yaptıkları kişilerin sosyal güvenlik kapsamında olup olmadıklarının Kurumca denetlenmesine esas olmak üzere aylık listeleri Kurumumuza bildirme uygulamasından, gerek sigortalılık bilincinin günden güne artmasından dolayı AL0170 ihbar hattına gelen ihbarlar ve gerekse Müdürlüğümüzün sektörel bazda yaptığı denetimler neticesinde sigortalı sayımız geçen yıla göre ciddi artışlar göstererek Türkiye çapında 13 Milyona ulaşmıştır ve buna çalışarak sigortalı olmayanlar yada bir ay içinde 7-8 gün sigortalı gösterildiği pek çok iş yeri olduğunu biliyoruz. Babasından maaş alabilmek için resmiyette eşinden boşanmış gibi görünerek fiilen birlikte yaşadıkları tespit edilen ve bu yolla haksız maaş alan kişilere yönelik denetim ve uygulamalarda büyük mesafe kaydedildi. Kırklareli genelinde 2 yıllık dönemde ALO 170 sigortalı ihbar hattından 190 civarında müracaat aldık. Özellikle geceleri faaliyet gösteren iş yerlerini İl Emniyet Müdürlüğü ile işbirliği içinde denetlemelerde bulunuyoruz. Alınan tedbirlerin ötesinde vatandaşta sigortalık bilincinin aşılanması için elimizden gelen bütün çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Gerek yapılan programlarla gerekse afişlerle bu bilinci daha çok arttırmaya çalışıyoruz.” (ue)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here