“Cadde ve sokaklarımıza sahip çıktık kazandık”

16
Kırklareli Halk Komitesi 10 Şubat 2013 Pazar günü gerçekleştirdiği basın açıklaması ile sorunların kaynağının düzen, çözümün ise halk olduğunu bir kez daha gösterdi.
HABER MERKEZİ
Halk Komitesi toplanılan imzalar ve belediye ile yapılan görüşmeler sonucunda sokakları paralı hale getiren Parkmetre Uygulaması’nı kaldırttığını ilan etti. Eylemden önceki bir hafta içinde yaklaşık 2 bin 500 bildiri dağıtıldı. Eylem sırasında ise Vilayet Meydanı’nda, Cumhuriyet Caddesi’ne kadar toplu bildiri dağıtımı yapıldı. Cumhuriyet Caddesi’nde yapılan eyleme 15 kişi katılırken, Halkız Halklıyız Kazanacağız sloganı atıldı.   
Kırklareli Halk Komitesi adına basın açıklamasını okuyan Mine Uçar şunlmarı kaydetti:
“Kırklareli Halk Komitesi olarak, belediyenin cadde ve sokaklarımıza koyduğu, Parkmetre Uygulaması’nın kaldırılması için imzalar topladık. Topladığımız imzaları belediyeye teslim ettik. Belediye başkanı, ‘konuyu biliyorum, imzaları teslim aldık, bu kararı Belediye Meclisi aldı, şirketle sözleşmemiz var, kaldırmamız mümkün değil, park-metre esnafın talebiydi, biz bu talebi yerine getirdik’ dedi. Komitemiz bunun üzerine meclis üyeleriyle tek tek görüştü.  Bu görüşmeler ve verdiğimiz 5150 imza ile bu kararı kaldırttık.  Kırklareli Halk Komitesi olarak bu çalışmaya öncülük ettik ve kazandık. Topladığımız imzalar birliğimizdir, gücümüzdür. Doğup büyüdüğümüz cadde ve sokaklarımızı bize paralı hale getiren Belediyeye karşı, Park-metre uygulamasını kaldırttık.
Ancak, Cadde ve sokaklarımızda araç yoğunluğunun çözümünde, önerilerimiz doğrultusunda halen adım atılmamıştır. Parkmetre uygulamasının kaldırılmasında imza desteğini veren halkımız, bu konuda da çözümsüz bırakılmıştır. Esnafın dükkânı önünde ihtiyaç dışı park edenlerle, esnaf arasında kavgalar yaşanmakta, dostluk ve kardeşlik duyguları yara almaktadır. Bu durum, esnafımızda hırçın ve saldırgan bir ruh halini almaktadır. Dükkânının önüne park yapılmasını önlemek için, trafik konisi koymakta, kendince çözüm üretmektedir.   
Aslında sorunun çözümü çok basittir. Oto park için toplanan paralarla araç yoğunluğunun olduğu bölgede park alanların açılması. Cadde ve sokaklarda ihtiyaç için 30 veya 45 dakika ücretsiz park etme hakkı tanınmalı, esnafın yoğun olduğu bölgelerde bunun harici park yasaklanmalıdır. Park yasağı, halkımızı kısa mesafelerde araçla sokağa çıkmada caydırıcı olacaktır.
Yine halkımız, belediyeden tuvaletlerin ücretsiz hizmet olmasını istiyor. Çay, Simit 50 kuruş, Ekmek 75 kuruş iken, tuvaletin 1 TL olması soygundur. Yaşlılarımızın saat başı tuvalete ihtiyaç duyması, 1 TL ücret için ihtiyacın giderilmemesi, hem ciddi rahatsızlıklara neden olacak, hem de işkenceye dönüşecektir. Bu tür hizmetler belediyenin sorumluluğundadır. Halkımızın, tuvaletlerin ücretsiz olması doğrultusunda beklentisi vardır.
Kırklareli Halk Komitesi olarak, buradan basın aracılığıyla, belediye başkanlığına halkımızın taleplerini iletmek istedik. Komitemizle görüşme olanağı sağlanırsa, halkımızla yaptığımız görüşmeleri ve taleplerini belediye başkanlığıyla daha detaylı bir şekilde görüşüp, paylaşmak istiyoruz.
Halkımız! Sorunlarımız karşısında çözümsüz değiliz, bir araya geldiğimizde, güç oluruz, gücümüzün farkına varalım. Park metre uygulamasında olduğu gibi bir araya gelecek ve başaracağız. Parkmetre’nin kaldırılmasındaki başarı, imzayı veren herkesindir. Birlikten kuvvet doğar sözünü gerçekleştirdik. Birlik, örgütlülük bizi her sorun karşısında güçlendirir. Sorunlara karşı birlik olalım, mücadele edelim.” (Savaş Eskici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here