Büyükmandıra’nın kurtuluşunun 92. yıldönümü kutlandı

91
Babaeski İlçesi’ne bağlı Büyükmandıra Beldesi’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümü..
Babaeski İlçesi’ne bağlı Büyükmandıra Beldesi’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümü 9 Kasım Pazar günü saat 10.30’da Belediye alanında düzenlenen törenle kutlandı.  Babaeski İlçe Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Babaeski Garnizon Komutanı Tuğgeneral Bülent Tuğrul, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez, Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı, CHP Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin, CHP Babaeski İlçe Başkanı Fikri Karaca, Büyükmandıra Belediye Meclis Üyeleri, Büyükmandıra Okul Müdür ve Öğretmenleri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldılar.
Saat 10.30’da kürsü önünde bulunan Kurtuluş Kızı’nın üzerindeki kırmızı örtü Kurtuluş Subayı tarafından alındı ve Kurtuluş Subayı’nca bayrağımız Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez’e teslim edildi. Belediye Başkanı Sertaç Balyemez de bayrağımızı teslim alıp Kurtuluş Subayı’na teşekkür ederek, Kurtuluş Subayı’na ve Kurtuluş Kızı’na çiçek verdi. Kurtuluş temsilinin ardından Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez ve Kurtuluş Kızı, bayrağımızla birlikte protokol, öğrenciler ve vatandaşları selamlayarak Kurtuluş Bayramlarını kutladılar.
Kurtuluş Bayramı töreninde daha sonra Büyükmandıra Belediye Başkanlığı’na ait çelenk, Belediye Başkanı Sertaç Balyemez tarafından kaideye kondu. Çelenk sunumunun ardından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşları adına 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı ve akabinde İstiklal Marşı okundu.
İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Başkan Balyemez, konuşmasında şunlara yer verdi; “Sayın Milletvekilim, Kaymakamım, Tugay Komutanım, Belediye Başkanı Arkadaşlarım, Meclis Üyelerim, Muhtarlarım, Bulgaristan Harmanlı’dan gelen misafir Halk Dans Grubu Ekipleri, Değerli Basın Mensupları, Sevgili Öğretmenler, Öğrenciler, Saygıdeğer Büyükmandıralılar; sizleri saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Hoş geldiniz. Bugün Beldemiz Büyükmandıra’nın düşman işgalinden kurtarılışının 92. Yıl dönümünü kutluyoruz. Kurtuluş Bayramımız kutlu olsun.
Kurtuluş mücadelesinde yurdumuzda yaşanan işgaller karşısında milletimiz imkânsızlıklar içinde sahip olduğu manevi güç ve bağımsızlık inancıyla bir araya gelmiş ve büyük bir kahramanlık göstererek ülkemiz düşman işgallerinden kurtarılarak özgürlüğe kavuşmuştur. Bu kurtuluş mücadelesinde beldemiz halkı da 9 Kasım 1922’de işgal güçlerine karşı direnerek başarı sağlamış ve beldemiz Büyükmandıra’nın özgürlüğe kavuşmasına destek olmuştur.
Binlerce insanın canını vererek, kanını dökerek kazanılan, bizlere miras bırakılan bu toprakları korumak ve ülkemizi ilerilere taşımak hepimizin milli görevidir.
Yurdumuza, bayrağımıza, devletimize sahip çıkmamızın önemini hatırlatan bu özel gün dolayısıyla bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, saygılarımı sunuyorum.”
Başkan Balyemez’in konuşmasının ardından Büyükmandıra Atatürk İlkokulu ve Ortaokulu’ndan öğrenciler şiirlerini okudular. Gelen kutlama mesajlarının okunmasının ardından, Büyükmandıra İlkokulu öğrencileri, hazırladıkları Kurtuluş gösterisi sundular. Yoğun alkış alan gösteride vatandaşlar duygusal anlar yaşadılar. Kurtuluş gösterinin ardından Bulgaristan’ın Harmanlı Belediyesi’nden gelen folklor ekipleri hazırladıkları folklor gösterilerini sundular. Kurtuluş töreni, okulların geçişi ve protokolü selamlaması ile sona erdi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.